Skip to main content
search
Relacje

Przydrożne krzyże i kapliczki w obiektywie – wyniki konkursu

By 15 stycznia 2015No Comments

Ostatnia aktualizacja 15 stycznia 2015 przez admin

kapliczki konkurs1

Rozstrzygnięto konkurs fotograficzny „Szlakiem przydrożnych kapliczek gminy Zielonki” zorganizowany jesienią 2014 roku przez Zespół Szkół w Woli Zachariaszowskiej i Bibliotekę Publiczną w Zielonkach. Spośród nadesłanych fotografii kapliczek i krzyży jurorzy wybrali prace, które wyróżniały się estetyką oraz były zaopatrzone w ciekawy komentarz dotyczący położenia i historii obiektu.

Każda z kapliczek posiada swoją historię. Kapliczki powstawały jako wotum dziękczynne za uzdrowienie lub dla upamiętnienia ważnych dla mieszkańców wydarzeń. Są charakterystycznym elementem polskiego krajobrazu, bliskie sercom mieszkańców, którzy otaczają je opieką, malują ściany, odkurzają obrazy, figurki, zmieniają kwiaty na ołtarzykach. Uczestnikom konkursu udało się utrwalić  piękno kapliczek w obiektywie i zgromadzić dostępne informacje o pochodzeniu tych obiektów i o związanych z nimi lokalnych tradycjach.
Jurorami konkursu fotograficznego byli: dyrektor Biblioteki Publicznej w Zielonkach Mariusz Zieliński, nauczyciel historii z Zespołu Szkół w Woli Zachariaszowskiej Marta Głuszek oraz fotograf Anna Musiał.
W kategorii dorosłych uczestników konkursu jurorzy przyznali pierwsze miejsce Jarosławowi Chrzanowi za fotografię krzyża stojącego w Garlicy Murowanej.  Zdjęcie charakteryzuje się wyjątkowym nastrojem, jury wysoko oceniło także opracowaną przez autora informację historyczną.
Drugą nagrodę otrzyma Wojciech Niemtur  za fotografię zabytkowego aniołka na nagrobku dziecka pochowanego na cmentarzu w Zielonkach, zmarłego w 1935 roku. Jury doceniło  estetykę fotografii, kompozycję i oryginalną technikę wykonania pracy.
Trzecie miejsce przyznano Elżbiecie Wróbel za nastrojową fotografię krzyża położonego na granicy Zielonek i Krakowa, zatopionego w jesiennym pejzażu.
W kategorii uczniów gimnazjum zwyciężczynią została Agnieszka Kania, autorka fotografii kapliczek w Bibicach. Zwrócono uwagę szczególnie na dociekliwość dziewczynki, która przygotowała rzeczowy, merytoryczny komentarz na temat obiektów, zgodny z opracowaniami literatury regionalnej.
Miejsce drugie jurorzy przyznali Patrykowi Grabowskiemu za pracę dotyczącą kapliczki w Korzkwi:  jej atutem były szczegółowe informacje o obiekcie i widoczne zaangażowanie autora w poszukiwanie wiedzy.
Jurorzy docenili również fotografię kapliczki w Zielonkach, autorstwa Julii Hameli. Uczestniczce przyznano trzecią nagrodę.
Warte podkreślenia jest zaangażowanie najmłodszej uczestniczki konkursu, uczennicy szkoły podstawowej Olgi Łabudzik, która przygotowała  albumik zawierający zdjęcia kapliczek w Woli Zachariaszowskiej i w Garlicy Murowanej oraz ciekawe, bogate w szczegóły opracowanie dotyczące okoliczności ich powstania. Olga otrzymała za swoją pracę konkursową I miejsce.
Organizatorzy przygotowali nagrody dla zwycięzców konkursu – na laureatów I , II i III miejsca w kategorii osób dorosłych nagrody będą oczekiwać w recepcji Biblioteki Publicznej w Zielonkach od początku lutego; laureaci kategorii uczniowskich otrzymają je w Zespole Szkół w Woli Zachariaszowskiej.
Marta Głuszek

 

Wybór nagrodzonych fotografii: tutaj

 

kapliczki konkurs1

Close Menu
 
25 czerwca 2024
Skip to content