Skip to main content
search
Aktualności

Przyjęto uchwałę antysmogową dla Małopolski

By 25 stycznia 2017No Comments

Ostatnia aktualizacja 25 stycznia 2017 przez admin

23 stycznia 2017 roku została przyjęta przez sejmik Województwa Małopolskiego uchwała antysmogowa dla całego województwa. Od 1 lipca tego roku zacznie obowiązywać zakaz stosowania paliw niskiej jakości, m.in. mułów, flotów węglowych i drewna o wilgotności powyżej 20 proc., a w nowych domach nie będzie można montować wysokoemisyjnych kotłów grzewczych.


Uchwała została przyjęta jednogłośnie. Nie wprowadza całkowitego zakazu palenia węglem, a wymogi dla drewna i węgla. Nowo instalowane kotły będą musiały spełniać wymagania, zgodnie z którymi nie będą mogły emitować więcej niż 40 mg/m³ pyłów. W nowopowstających domach nie będzie możliwości instalacji kotła na węgiel lub drewno, który nie spełnia żadnych norm emisji zanieczyszczeń, dopuszczalne będą jedynie nowoczesne kotły piątej klasy.
Natomiast mieszkańcy Małopolski, którzy posiadają kotły niespełniające standardów emisyjnych, zgodnie z podjętą uchwałą, będą musieli je wymienić do końca 2022 r. Kotły trzeciej i czwartej klasy będą musiały zostać wymienione do końca 2026 r.
Kominki będą musiały charakteryzować się sprawnością cieplną na poziomie 80 proc. Na już istniejących kominkach, które nie spełniają tego wymogu, będzie trzeba zamontować elektrofiltry.

Close Menu
 
18 kwietnia 2024
Skip to content