Skip to main content
search
Rok Pucheroka

Pucherok gwiazdą muralu

By 2 kwietnia 2020No Comments
Print Friendly, PDF & Email

Ostatnia aktualizacja 2 kwietnia 2020 przez admin

muralPucheroka na co dzień można spotkać w Zielonkach. Na ścianie frontowej Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach, a zarazem hali sportowej, powstał mural z okazji 40-lecia CKPiR. Jego autorem jest znany streetartowy artysta Mikołaj Rejs. Mural przedstawia postać kobiecą, męską oraz dziecko-Pucheroczka. W ten sposób chcieliśmy wyróżnić Pucheroka, który jest znakiem rozpoznawczym gminy Zielonki oraz ukazać szeroką ofertę CKPiR. Prócz postaci Pucheroka, na muralu zobaczymy Katarzynę Gawłową, znaną malarkę prymitywistyczną z Zielonek. CKPiR zorganizowało pierwszą wystawę jej obrazów w Zielonkach, wypożyczonych z Muzeum Etnograficznego w Krakowie, którą w 2010 r. zwiedziło ponad 800 osób co uznano za wielki powrót Katarzyny Gawłowej do rodzinnej miejscowości. Poniżej K.Gawłowej kot – zaadoptowany przez pracowników Centrum Kultury mieszkaniec, cieszący się wielką sympatią uczestników zajęć CKPiR.
Postać męska, nawiązuje do działań prowadzonych przez CKPiR do seniorów, mających na celu aktywizację osób po 60. Roku życia.  Muzykant dzierży w ręce trąbkę dla podkreślenia oferty kształcenia muzycznego: zajęć wokalnych, instrumentalnych i tanecznych prowadzonych w CKPiR.
Są też motywy roślinne i jaskółki, które nadając dynamiki nierozerwalnie kojarzone są z terenami wiejskimi.

Mural powstał z inicjatywy CKPiR we współpracy z krakowską fundacją ARTica. W poprzednich latach powstały też murale: w Parku Wiejskim, na budynku Szkoły Podstawowej w Bibicach oraz w Szkole Podstawowej w Woli Zachariaszowskiej.

mural1

mural2

mural5

Close Menu
 
5 lutego 2023
Skip to content