Skip to main content
search
Relacje

Rajd rowerowy przez gminę Zielonki. Było super!

By 13 czerwca 2014No Comments

Ostatnia aktualizacja 13 czerwca 2014 przez admin

kolazzmn

 

W rajdzie rowerowym „Od Krakowa do Ojcowa – rowerem przez Zielonki”, który odbył się 8 czerwca, wzięło udział blisko 800 rowerzystów amatorów i bardziej doświadczonych – od maluszka do staruszka! Przygotowano dla nich dwie trasy 12 i 30-kilometrową. Każdy z uczestników przed startem otrzymał od organizatorów przewodnik rowerowy, mapę szlaków turystycznych, koszulkę rajdu i numer startowy, a na mecie medal i posiłek na wzmocnienie.  Na trasie nie było łatwo, bo słońce prażyło mocno. Ale po przekroczeniu linii mety na rowerzystów czekały liczne atrakcje: rozlosowano 10 rowerów, był pokaz akrobacji na rowerze w wykonaniu dwóch mistrzów w trialu rowerowym – mistrza Polski Piotra Surgi i trzykrotnego mistrza świata Rafała Kumorowskiego, występ zespołu cheerleaders „Liderki”, trójbój sprawnościowy VIP-ów, blok konkurencji sportowo-rekreacyjnych dla rowerzystów i liczne koncerty: najpierw solistów z zespołu Fermata, dwóch orkiestr dętych – z Woli Zachariaszowskiej i Korzkwi, Michała Jurkiewicza z zespołem Śrubki oraz gwiazdy wieczoru zespołu Zakopower. Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w naszej imprezie, jak również małopolskiemu TKKF, LKS Zieleńczanka oraz strażakom, harcerzom i wolontariuszom, którzy pomagali Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji przy organizacji. Wielkie dzięki!

 

– Świetna organizacja – dało się słyszeć na mecie rajdu. Uśmiechy na starcie to rzecz normalna, ale uśmiechy na trasie i mecie – to najlepszy dowód na to, że impreza była udana.
W rajdzie uczestniczyły osoby, które znały już szlaki rowerowe gminy Zielonki, jak i takie, które przyjechały z odległych krańców Małopolski, w tym uczestnicy Małopolskiego Zlotu Gwiaździstego.
Janusz Oleksa z Krzeszowic, doświadczony rowerzysta, który w zeszłym roku uczestniczył w gminnym rajdzie w Zielonkach i pokonał trasę dłuższą, w tym roku przyjechał z 10-letnią córką Natalią i wybrał trasę krótszą, 12-kilometrową. – W tym roku pokonałem już 1200 kilometrów, a Natalia będzie miała już ze sto na liczniku. Bardzo lubię wracać do gminy Zielonki, bo trasy są wyjątkowo malownicze – oceniał.
Szlaki gminy Zielonki dopiero poznawali Ewa i Paweł Łukasiewiczowie z Zielonek, którzy wraz z córkami Anią (4 lata) i Ewą (2 lata) siedzącymi wygodnie w rowerowych fotelikach, wybrali się rodzinnie na rajd. – Sześć lat temu przeprowadziliśmy się z Krakowa. Jesteśmy bardzo zadowoleni, to miłe miejsce. Na co dzień na rowerach jedynie zawozimy córki do przedszkola – mówili przed wyruszeniem w trasę. Rodzinnie na rowery wybrali się też Paulina i Michał Kwietniewscy z synami Michałem i Kubusiem. Podobnie jak oni krótszą trasę wybrało 420 rowerzystów, a dłuższą 350, wśród nich grupa V-klasistów z Zespołu Szkół w Zielonkach pod opieką nauczyciela Marka Mazura.
Pomimo upału i tę wymagającą trasę pokonali niemalże wszyscy startujący – jedynie 5 osobom zdarzyła się na trasie awaria roweru uniemożliwiająca jazdę – czyli dziura w dętce… Pomocą służył im czerwony wóz techniczny z PUK Zielonki, strażacy-ochotnicy z terenu gminy i organizatorzy. Jadący wozem technicznym pan Andrzej i Przemysław usunęli też awarię hamulców w rowerze, a starsza rowerzystka skorzystała z podwiezienia przez strażaków z Bosutowa. Na trasie nie zdarzyły się zasłabnięcia ani wypadki, jedynie kilka drobnych otarć. A nie było łatwo… Upał utrudniał pokonanie trasy nawet najbardziej wprawionym rowerzystom. Różnica wysokości pomiędzy startem, a najwyższym punktem trasy wynosiła 150 metrów – nic więc dziwnego, że trzeba było pokonać kilka solidnych podjazdów!
Na obu punktach kontrolnych rajdu – w Woli Zachariaszowskiej i Korzkwi – spragnieni rowerzyści mogli otrzymać wodę. „Dobrzy ludzie” – jak określił ich 12-letni Maks – zapewnili też rowerzystom prysznic w postaci kurtyny wodnej w Brzozówce. Wszystkim, którzy dotarli do mety gratulujemy!
A na mecie czekała miła niespodzianka – każdy rowerzysta otrzymał specjalnie przygotowany medal
(niektórzy chcieliby jeszcze całusa lub piwo…) i posiłek regeneracyjny.
A po rajdzie…
Na obu boiskach LKS Zieleńczanka na małych i dużych czekało mnóstwo atrakcji – w konkurencjach sportowych, nad przebiegiem których czuwał Karol Oleksy z TKKF, zwyciężyli: Klaudia Radaczyńska (kategoria juniorzy młodsi 12-16 lat), Józef Janiczek (juniorzy starsi 17-20 lat) i Paweł Kapała (seniorzy 20 i więcej lat). Zwycięzcą trójboju VIP-ów, w którym do rywalizacji stanęło 13 osób, okazał się Michał Zięba – radny gminy Raciechowice, II miejsce zajął wójt gminy Zielonki Bogusław Król, a trzecie Piotr Rusek – prezes TKKF Apollo. Anna Sieńko – radna gminy Zielonki zajęła miejsce 6. Był czas i na inne atrakcje – do wzięcia udziału w akcji profilaktycznej Stowarzyszenia Rozwoju Gminy Zielonki „Bądźmy poszukiwaczami autorytetu” zachęcał Tomasz Gubała, a punkt informacyjny, w którym można się było dowiedzieć o możliwościach pomocy osobom, które dotknęła przemoc w rodzinie, zorganizował GOPS Zielonki.
Najwięcej emocji wśród uczestników rajdu wzbudziło losowanie 10 rowerów; dwóch ufundowanych przez wójta gminy Zielonki oraz po jednym przez wójtów gminy Raciechowice, gminy Łapanów, gminy Szczurowa, oraz burmistrzów: Bochni, Brzeska i Dobczyc, Zarząd Wojewódzki Małopolskiego TKKF oraz Ognisko Krakowskie TKKF Energia. Losowania dwóch „naszych” rowerów dokonali wójt Bogusław Król oraz przewodniczący Rady Gminy Ryszard Krawczyk. Poszczęściło się Jakubowi Wędzisze z II klasy gimnazjum w Zielonkach i Justynie Waśko z Dziekanowic, uczennicy klasy VI Szkoły Podstawowej w Raciborowicach. – Jak ja teraz wrócę do domu? – zastanawiała się Justyna, która z okrzykiem radości i w podskokach wbiegła na scenę. Mamy nadzieję, że się udało;)
W losowaniu powiodło się też 9-letniemu Olafowi Lebiatko z Bibic, który wygrał plecak z gadżetami promocyjnymi gminy Zielonki. – Akurat plecak był mu potrzebny, bo niedługo jedzie na kolonię – cieszyła się jego mama Sabina, podczas gdy Olaf z zainteresowaniem oglądał zawartość plecaka. Państwo Lebiatko wybrali się całą czteroosobową rodziną na rajd – był też tata Tomasz i córka Nina. – Bardzo nam się podobało, dobra organizacja. To miłe, że u nas jest taka impreza – podsumował pan Tomasz. Na rajdzie byli razem z sąsiadami i przyjaciółmi – rodziną Szczygłów. Małgorzata i Ireneusz wraz z Hanią, która wygrała w konkursie rzucania piłeczkami i małą Marylką. – Czy to jednorazowa impreza, czy w przyszłym roku będzie znowu? – dopytywał pan Ireneusz. Mamy nadzieję, panie Ireneuszu, że spotkamy się za rok.
Na małej i dużej scenie
Wiele ciekawych rzeczy działo się też na dwóch scenach – małej i dużej – i pod nimi. Na małej wystąpili artyści związani z miejscowym Centrum Kultury: zaśpiewali soliści zespołu Fermata, zagrała orkiestra dęta OSP z Woli Zachariaszowskiej, wystąpiła grupa cheerleaders „Liderki”. Ogromnymi brawami został nagrodzony występ dwóch mistrzów w trialu rowerowym – świata Rafała Kumorowskiego oraz Polski Piotra Surgi. Panowie znaleźli nawet dwóch ochotników, nad którymi wykonywali swoje akrobacje!
A wieczorem dla zebranych standardy muzyki rozrywkowej na dużej scenie zagrała parafialna orkiestra z Korzkwi, świetny występ zaliczył Pan Śrubka, czyli Michał Jurkiewicz z zespołem, który – wraz z kolegami, właścicielami motorów Simson Schwalbe – rano rozpoczął imprezę i poprowadził rowerzystów na gminne szlaki. Nie zabrakło oczywiście piosenki „Zielonki to mój dom”, która rozbujała publiczność.
Gwiazdą wieczoru był zespół Zakopower. Kapela zagrała swoje największe przeboje, a także piosenki z repertuaru Marka Grechuty i Czesława Niemena. Publiczność długo nie chciała puścić artystów ze sceny, koncert trwał blisko dwie godziny. Na płycie boiska słuchało ich 2,5 tysiąca ludzi, a przy kawiarnianych stolikach dodatkowo około 1,5 tysiąca.
Impreza, która zaczęła się o 9 rano dobiegła końca kilka minut przed godziną 22. Uff, udało się – możemy powiedzieć, jako organizatorzy  Mamy nadzieję, że dobrze się Państwo z nami bawiliście. Jeśli tak, to zapraszamy na szlaki rowerowe gminy Zielonki. Kolejny raz!

MKF

 

Więcej zdjęć  w albumach na FB: tutaj.

 

start
start2
start3
start4
start5
start6
start8
trasa1
trasa2
trasa3
trasa4
trasa5
trasa6
trasa7
trasa9
trasa10
meta
metadekoracja
meta2
metaharcerze
metaliderki
metamedal
metanagroda
meta trial
koncertwidownia
koncertbalon
koncertzakopower1
koncertzakopower2
 Mazur DSCN7002pmale
 Rodzinki DSCN7204pmale

 

 

Close Menu
 
18 czerwca 2024
Skip to content