Skip to main content
search
Nagrody i wyróżnienia

Ranking Gmin Małopolski 2017 – Gmina Zielonki piąta

By 27 października 201727 lutego, 2022No Comments

Ostatnia aktualizacja 27 lutego 2022 przez AO

rankinggminFundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej Małopolski Instytut Samorządu Terytorialnego i Administracji w Krakowie ogłosił po raz ósmy wyniki Rankingu Gmin Małopolski (link). W całym województwie spośród 179 gmin gmina Zielonki zajęła miejsce piąte za Wielką Wsią (I m.), Niepołomicami (II m.), Zakopanem (III m.) i Wieliczką (IV m.). Za nami znalazły się takie gminy jak Michałowice, Zabierzów, Limanowa, Myślenice i Skawina. Celem rankingu jest wyłonienie i promowanie gmin wyróżniających się pod względem rozwoju społeczno-gospodarczego. Od początku opracowywania rankingu gmina Zielonki plasuje się w pierwszej dziesiątce.

Widać rozwój gospodarczy i społeczny, przybywa firm, samorząd tworzy bowiem coraz lepsze warunki dla przedsiębiorców. Nie do przecenienia są też inwestycje w ludzi, to oni są kapitałem nie do przecenienia. W czołówce naszego tegorocznego zestawienia nastąpiły małe zmiany; gminna ekstraklasa trzyma się bardzo mocno – podkreśla Anatol Władyka, doradca dyrektora ds. naukowo-badawczych  FRDL Małopolskiego Instytutu Terytorialnego i Administracji.
Przy tworzeniu rankingu FRDL Małopolski Instytut Samorządu Terytorialnego i Administracji ściśle współpracuje z Urzędem Statystycznym w Krakowie i ocenia na podstawie „twardych” danych o działalności gmin. Ocenie poddawane są wszystkie gminy województwa małopolskiego z wyłączeniem miast na prawach powiatu: Krakowa, Nowego Sącza i Tarnowa.
W tym roku poziom rozwoju gmin oceniany jest na podstawie 11 kryteriów. Organizatorzy starają się utrzymać podobne wskaźniki, by poszczególne edycje były porównywalne. Wprowadzane są jednak korekty – na przykład w związku z reformą edukacji wskaźnik oświatowy zredukowano do przedstawienia średniego wyniku egzaminu gimnazjalnego (podkreślmy, że tu gmina Zielonki utrzymała pierwsze miejsce), zrezygnowano również ze wskaźnika dot. liczby dzieci objętych opieką w żłobkach i klubach malucha.

Poziom rozwoju gmin oceniany jest na podstawie 11 wskaźników:
1. Średnioroczne dochody własne budżetów gmin na 1 mieszkańca (za lata 2014-2016);
2. Średnioroczne wydatki majątkowe inwestycyjne budżetów gmin na 1 mieszkańca (za lata 2014-2016);
3. Średnioroczny wskaźnik zadłużenia budżetów gmin na 1 mieszkańca (za lata 2014-2016);
4. Wydatki bieżące budżetów gmin na administrację publiczną na 1 mieszkańca;
5. Średnioroczne środki z Unii Europejskiej i innych źródeł niepodlegające zwrotowi na finansowanie programów i projektów unijnych, stanowiące dochód budżetów gmin na 1 mieszkańca (za lata 2014-2016);
6. Liczba podmiotów gospodarczych zarejestrowanych w REGON na 1000 osób;
7. Wyniki egzaminu gimnazjalnego w roku szkolnym 2016/2017 – średni wynik w procentach;
8. Odsetek dzieci objętych wychowaniem przedszkolnym w wieku 3–6 lat;
9. Saldo migracji na 1000 osób;
10. Wydatki na kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego (z wyłączeniem wydatków majątkowych inwestycyjnych) na 1 mieszkańca;
11. Udział środków przekazanych organizacjom pozarządowym i innym podmiotom prowadzącym działalność pożytku publicznego w wydatkach ogółem gminy.

Pozycje gminy Zielonki w tym rankingu w poprzednich edycjach:
I edycja (2010 r.) – 5. miejsce;
II edycja (2011 r.) – 4. miejsce;
III edycja (2012 r.) – 6. miejsce;
IV edycja (2013 r.) – 10. miejsce;
V edycja (2014 r.) – 6. miejsce;
VI edycja (2015 r.) – 4. miejsce;
VII edycja (2016 r.) – 4. miejsce;
VIII edycja (2017 r.) – 5. miejsce.

gazeta

wywiad

Close Menu
 
13 listopada 2024
The owner of this website has made a commitment to accessibility and inclusion, please report any problems that you encounter using the contact form on this website. This site uses the WP ADA Compliance Check plugin to enhance accessibility.
Skip to content