Skip to main content
search
Aktualności

Rozmowa o rekrutacji do liceum i egzaminie ósmoklasisty

By 16 kwietnia 2024No Comments

Ostatnia aktualizacja 16 kwietnia 2024 przez Marek Skiba

Nagrodę edukacyjną wójta gminy Zielonki otrzymują absolwenci szkół podstawowych z terenu gminy, którzy na zakończenie nauki w szkole podstawowej uzyskali najwyższą średnią ocen i wzorowe zachowanie. W klasie VII uzyskali co najmniej średnią ocen 5.30 i ocenę wzorową z zachowania, a podczas klasyfikacji rocznej w klasie VI uzyskali promocję z wyróżnieniem (średnia ocen co najmniej 4.75 i bardzo dobra z zachowania). W czerwcu 2023 roku, nagrodę otrzymało 9 uczniów z gminy Zielonki. O tym jak przygotować się do egzaminu ośmioklasisty opowie Michelle Szczepańska. Jedna z dwojga laureatów tej nagrody ze szkoły w Bibicach.

MS: W tamtym roku otrzymałaś Nagrodę edukacyjną wójta gminy Zielonki.

Tak, dostałam ją za wysokie wyniki w nauce. Nie tylko za VIII klasę, ale także przez lata wcześniejsze. Pamiętam, że dostałam informację od dyrekcji szkoły, że mam szansę na tę nagrodę. Więc się starałam i udało się.

Miałaś średnią 6.0.

Od samego początku miałam zawsze czerwony pasek na świadectwie i wysoką średnią. Jednak średnią 6,00 udało mi się osiągnąć w VIII klasie. Uczyłam się systematycznie, a ta ostatnia klasa to były głównie już powtórki do egzaminów, na których się skupiłam. Jak chodzi o bieżącą naukę do przedmiotów w tej klasie, to po prostu dużo zapamiętywałam z lekcji, więc nie musiałam poświęcać na to dużo uwagi.

Czy w tej ostatniej klasie nauczyciele trochę odpuszczali? Było łatwiej z tych przedmiotów, z których nie było egzaminu?

Wiele zależało od przedmiotu. Nauczyciele byli wyrozumiali, wiedzieli, że najważniejszy jest egzamin.

Jak sama przygotowywałaś się do egzaminu?

Miałam plan powtarzania materiału i starałam się go trzymać. Dzięki temu nie musiałam się stresować. Swoją naukę oparłam na tematach, w których czułam się najsłabiej. Miałam też pomoc ze strony rodziców. Przerabiałam też arkusze egzaminacyjne z poprzednich lat oraz repetytoria.

Rozpoczęłaś przygotowania od początku VIII klasy?

Nie, zaczęłam w styczniu. Systematyka nauki z przed lat wiele mi ułatwiła.

A później nauka do samego końca?

Zdecydowanie nie. Kilka dni przed już nie warto się uczyć. Trzeba się wtedy zrelaksować. Osobiście polecam tu jakąś aktywność fizyczną. W tych ostatnich dniach można tylko namieszać sobie w głowie, a stres sprawia, że nauka staje się mniej efektywna.

Czego się najbardziej obawiałaś?

Najbardziej obawiałam się matematyki. Później się nią bardzo pozytywnie zaskoczyłam (śmiech). Nie była taka zła, dobrze się do niej przygotowałam.

Opowiedz naszym czytelnikom o procesie rekrutacji do liceum.

Od samego początku miałam wybraną szkołę, w której chciałabym dalej się uczyć. Byłam na dniach otwartych, śledziłam jej stronę Internetową. Sprawdzałam też strony z informacjami o egzaminacyjne. Sam proces rekrutacji przebiegał przez stronę e-omikron (Kompleksowy System Rekrutacji do szkół ponadpodstawowych red.). Tam wybierało się szkoły i wysyłało zaświadczenie o egzaminach i konkursach.

Jak wspominasz lata spędzone w szkole w Bibicach?

Wspominam ten okres bardzo pozytywnie. Jednak z perspektywy, uważam, że bardzo szybko zleciało. Samą kadrę pedagogiczną również wspominam bardzo ciepło. To był naprawę dobrze spędzony czas.

Jaki profil klasy wybrałaś?

Biologiczno-matematyczno-chemiczny. Moją miłością jest chemia i otaczający nas świat – to była główna inspiracja do wyboru tego profilu.

Jesteś po pierwszym półroczu nauki w nowej szkole. Jak oceniasz swój wybór?

Jestem bardzo zadowolona. Moja szkoła ma wysoki poziom, dobrze się niej odnajduje, czego potwierdzeniem może by to, że od samego początku angażuje się w jej życie.

Myślałaś już o swoich planach po liceum?

Uważam, że jeszcze jest czas na takie decyzje. Kolejne lata zweryfikują moje zainteresowania.

W jaki sposób spędzasz wolny czas?

Uprawiam sporty – pływam, chodzę na siłownie. Gram też na pianinie i uczę się nowych języków. Do tego spędzam również czas z moimi znajomymi

Co byś chciała powiedzieć swoim młodszym kolegom, którzy w kwietniu będą pisać testy, a w czerwcu wybierać nowe szkoły?

Przede wszystkim nie stresujcie się egzaminami. Idźcie odważnie po swoje cele i nie bójcie się spełniać swoich marzeń. Nawet jeśli nie uda się trafić do szkoły z „pierwszego wyboru”, to wcale nie jest to powód do tego, aby się zrażać. Warto się uczyć systematycznie, bo wtedy egzamin nie jest straszny, jak go niektórzy opisują. Życzę wam wszystkim powodzenia.

Dziękuję za rozmowę i życzę dalszych sukcesów.

Dziękuję i pozdrawiam.

Close Menu
 
7 grudnia 2024
The owner of this website has made a commitment to accessibility and inclusion, please report any problems that you encounter using the contact form on this website. This site uses the WP ADA Compliance Check plugin to enhance accessibility.
Skip to content