Skip to main content
search
Aktualności

Ruszył projekt „Bez wolności trudno nam żyć”. Pierwszy koncert odbył się w Zielonkach

By 6 maja 2024No Comments

Ostatnia aktualizacja 6 maja 2024 przez TN

4 maja w Centrum Integracji Społecznej w Zielonkach miał miejsce pierwszy koncert zorganizowany w ramach projektu „Bez wolności trudno nam żyć”. Wystąpiła Parafialno-Gminna Orkiestra Dęta Zielonki wraz z dyrygentami Wojciechem Karwatem i prof. dr hab. Stanisławem Krawczyńskim. Towarzyszył im chór męski Schola Cantorum pod muzycznym kierownictwem Piotra Szczerby oraz grupa śpiewacza Bel Canto z Zielonek, którą na co dzień prowadzi Wojciech Karwat. Jako soliści wystąpili natomiast Aleksandra Krzyworzeka i Jan Sieńko.

Wydarzenie rozpoczęło się od uroczystego odśpiewania hymnu Rzeczpospolitej Polskiej, po którym Katarzyna Żak wicedyrektor CKPiR przedstawiła krótki fragment prelekcji historycznej prof. Konrada Meusa. Dotyczyła ona okoliczności wybuchu i przebiegu powstania styczniowego. Kolejne części były przedstawiane jeszcze kilkukrotnie w przerwach między występami. Podczas koncertu Orkiestra z Zielonek zaprezentowała m.in. wiązankę melodii żołnierskich, „Witaj majowa jutrzenko” oraz utwór „Piękna nasza Polska cała”. Aleksandra Krzyworzeka zaśpiewała utwór „Polskie Kwiaty” i „Rozkwitały pąki białych róż”. Jan Sieńko wzbudził zachwyt publiczności wykonaniem pieśni „Jak to na wojence ładnie, które zaczeło się efektownym wstępem zagranym na trąbce zza pleców publiczności. Grupa Bel Canto, która także zaprezentowała się podczas wydarzenia zaśpiewała pieśń „Piechota” i „Jedzie na kasztance”, a chór męski Schola Cantorum wykonał „Modlitwę obozową” i hymn „Bogarodzico, Dziewico!” Wspólnie zaśpiewano natomiast „Pieśń powstańców z 1863 roku” i „Nie rzucim ziemi skąd nasz ród”

W trakcie spotkania, z racji przypadającego dzień wcześniej święta 3 maja, prof. dr. Hab. Stanisław Krawczyński zaprosił wszystkich obecnych do włączenia się do śpiewania „Witaj majowa jutrzenko” — Proszę nie żałować swoich możliwości i zaśpiewać tak, żeby spoza dźwięku orkiestry słyszalny był wasz dźwięk, to, co wy śpiewacie — zachęcał do śpiewu zgromadzonych gości. Zaproszenie zostało przyjęte i wkrótce niemal cała sala dołączyła do wykonawców.

Podsumowując koncert, Barbara Kawa ze Stowarzyszenia Korona Północnego Krakowa mówiła — Centra kultury we wszystkich 6 gminach, które należą do Lokalnej Grupy Działania Korona Północnego Krakowa, zdecydowały się na przyjęcie naszej propozycji, o którą walczyliśmy, bo było w Polsce chętnych bardzo, bardzo dużo. Dziękuję jeszcze raz wam wszystkim. — dodawała.

Koncert został zrealizowany w ramach dofinansowanego ze środków Biura „Niepodległa” w ramach programu powstanie styczniowe 1863-1864. Beneficjentem grantu jest Stowarzyszenie Korona Północnego Krakowa.

TN

Close Menu
 
10 września 2024
Skip to content