Skip to main content
search
Nagrody i wyróżnienia

Samorządowy Lider Edukacji 2014

By 31 października 201427 lutego, 2022No Comments

Ostatnia aktualizacja 27 lutego 2022 przez AO

logo samorzadowy lider edukacji2014

Uroczysta gala finałowa Ogólnopolskiego Konkursu i Programu Certyfikacji Gmin i Powiatów Rzeczypospolitej Polskiej “Samorządowy Lider Edukacji” została zorganizowana w tym roku w Auli Leopoldyńskiej Uniwersytetu Wrocławskiego 30 października. To już IV edycja programu, którego misją jest wskazanie i promowanie jednostek samorządu terytorialnego podejmujących wartościowe inicjatywy w dziedzinie rozwoju edukacji i systemu oświaty, posiadających szczególne osiągnięcia w obszarze lokalnej polityki edukacyjnej. Tegoroczna edycja miała charakter szczególny, po raz pierwszy przyznano bowiem statuetki nadzwyczajne – srebrne certyfikaty “Samorządowy Lider Edukacji”. Otrzymały je gminy i powiaty nagradzane certyfikatem nieprzerwanie od 4 lat, zatem i gmina Zielonki. Nie dość na tym, gmina po raz kolejny otrzymała najwyższą możliwą ilość punktów w rankingu nagradzaną statuetkę Primus. Ponadto po raz pierwszy zarząd Fundacji postanowił nagrodzić 4 samorządy specjalnym wyróżnieniem za największy progres w dziedzinie projektowania i wdrażania nowatorskich rozwiązań w edukacji w stosunku do poprzedniego postępowania certyfikacyjnego. Laury dla gminy odebrał wójt Bogusław Król.

Gościem honorowym uroczystości był prof. Jan Miodek, dyrektor Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego, który przedstawił wykład – gawędę pt. „We Wrocławiu na Śląsku”. Pan profesor uznał, że wiele nazw miejscowych, które padły podczas rozdania nagród nadają się na osobna gawędę. W spotkaniu w roli partnera Fundacji i patrona gali wziął udział prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz. Galę prowadził jeden z recenzentów Fundacji prof. Michał Kaczmarczyk (Wyższa Szkoła Humanitas w Sosnowcu). Nagrody wręczali prezes Fundacji Grażyna Kaczmarczyk oraz prof. dr hab. Dariusz Rott, przewodniczący komisji ekspertów oceniających w programie.    
Program “Samorządowy Lider Edukacji” jest inicjatywą środowisk naukowych, a w komisji konkursowej oceniającej samorządy zasiadają reprezentanci wybranych uczelni wyższych z całej Polski. Od 2011 roku organizują go wspólnie Fundacja Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego oraz Agencja PRC, która zapewnia laureatom działania marketingowe i public relations. – Certyfikatem “Samorządowy Lider Edukacji” wyróżniamy gminy i powiaty, które przywiązują dużą wagę do jakości kształcenia, inwestowanie w edukację traktują jako fundamentalną wartość, a wspieranie środowisk i inicjatyw oświatowych uznają za jeden z priorytetów polityki lokalnej – mówią organizatorzy.
Tytuły “Samorządowego Lidera Edukacji” przyznaje komisja ekspertów pod przewodnictwem prof. dr. hab. Dariusza Rotta, wykładowcy Uniwersytetu Śląskiego, w latach 2005-2013 członka prezydium Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W komisji zasiadają również m.in. prof. Piotr Wilczek (Uniwersytet Warszawski), prof. Halina Rusek (Uniwersytet Śląski), prof. Krzysztof Czekaj (Wyższa Szkoła Pedagogiczna Towarzystwa Wiedzy Powszechnej), prof. Maciej Mitręga (Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach), prof. Zbigniew Widera (Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach).
Proces certyfikacji jest kilkuetapowy. Samorządy wypełniają specjalną ankietę samooceny, w której prezentują swoją działalność w sferze lokalnej polityki edukacyjnej. Eksperci Programu analizują i recenzują przygotowane ankiety, a następnie uzupełniają oraz weryfikują przedstawione w nich informacje. Recenzenci mogą również zapoznawać się z działaniami jednostek w trakcie wizyt studyjnych. Samorządy uczestniczące w programie ocenia niezależnie od siebie 2 ekspertów. Każdy z nich przyznaje analizowanej gminie lub powiatowi od 0 do 50 punktów rankingowych. Certyfikat “Samorządowy Lider Edukacji” otrzymują samorządy, które w procedurze oceny uzyskały od ekspertów co najmniej 60 punktów na 100 możliwych. W 2014 roku certyfikaty otrzymało 56 jednostek samorządu terytorialnego w pięciu kategoriach: gmina do 20.000 mieszkańców (tutaj znalazła się gmina Zielonki), gmina o liczbie mieszkańców od 20.001 do 50.000, gmina o liczbie od 50.001 do 100.000, gmina o liczbie mieszkańców powyżej 100.000 oraz powiat (ziemski). 17 samorządów po raz czwarty certyfikowanych otrzymało srebrny znak jakości, za trwałość i stabilność funkcjonującej w gminie polityki edukacyjnej. Dodatkowo Fundacja wyróżnia gminy i powiaty, które w danej edycji Programu uzyskały najwyższą liczbę punktów rankingowych (100), przyznając im wyróżnienia specjalne – statuetki “Primus”, w tym roku na statuetkę zasłużyło z gminą Zielonki 19 samorządów.
Z przekazanej gminie Zielonki oceny wynika m. in., że stosowany w niej model oświatowy cechuje się elastycznością, inteligencją, innowacyjnością i kooperatywnością; zarządzanie oświatą wykazuje najwyższą sprawność; cele edukacyjne gmina realizuje w sposób przemyślany, spójny, holistyczny i zharmonizowany, uznając rozwój oświaty za swój priorytet. Atutem gminy jest szeroka i zróżnicowana oferta dydaktyczna, w tym oferta zajęć pozalekcyjnych i oferta kulturalna, która zdaniem recenzentów została wzbogacona w stosunku do roku poprzedniego. Recenzentom spodobały się klasy muzyczno-artystyczne w Woli Zachariaszowskiej i inne inicjatywy szkół z terenu gminy; jak również oferta Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji czy Biblioteki Publicznej, w tym „Ferie z książką”. Za silną stronę uznano stan bazy oświatowej, sukcesywnie i na bieżąco modernizowany.
IO (na podstawie materiałów udostępnionych przez Fundację)

Więcej zdjęć: tutaj

DSCN4421
DSCN4403
DSCN4451
DSCN4485
certyfikatzwykly
certyfikatsrebrny
primus
wyróżnienie
Close Menu
 
27 kwietnia 2024
Skip to content