Skip to main content
search
Relacje

Smoczyca Helenka odwiedza Kraków

By 13 czerwca 2023No Comments

Ostatnia aktualizacja 13 czerwca 2023 przez Marek Skiba

W pierwszą niedzielę czerwca smoki i smoczyce opanowały Kraków! Już po raz dwudziesty drugi ulicami grodu Kraka przemaszerowała Wielka Parada Smoków organizowana przez Teatr Groteska, w tym roku pod hasłem „Wielki Odlot”.

Krakowska Parada Smoków na stałe wpisała się w kulturowy pejzaż stolicy Małopolski. To wyjątkowe wydarzenie przyciąga tłumy zarówno mieszkańców miasta, jak i turystów. Jest corocznym świętem miłośników smoków z całego świata – legendarnych stworzeń, które od wieków kojarzą się z dziedzictwem i historią Krakowa.

Nieodłącznym elementem każdej Parady jest konkurs na najpiękniejszego smoka, podczas którego placówki publiczne oraz niepubliczne o charakterze oświatowym i kulturalno-oświatowym mogą zademonstrować publiczności swoje widowiskowe smocze konstrukcje. Figury przedstawiające różne rodzaje smoków powstają w szkołach, przedszkolach, domach kultury, bibliotekach czy świetlicach środowiskowych, według oryginalnych pomysłów uczestników, tworzone wspólnie przez dzieci i dorosłych.

W tegorocznej odsłonie imprezy wzięło udział aż 21 smoków i smoczyc z całej Małopolski, które wraz ze swoimi opiekunami pokonały Planty, ulicę Grodzką i płytę Rynku, by dumnie zaprezentować się na scenie, a następnie, w oczekiwaniu na decyzję jury, udać się na odpoczynek do smoczej zagrody.

Biblioteka Publiczna w Zielonkach już od kilku edycji staje w konkursowe szranki i przygotowuje figurę smoka. W tym roku zielonecką książnicę reprezentowała smoczyca Helenka.

Zgodnie z naszą smoczą bajkową opowieścią zdecydowaliśmy uczynić Helenkę mieszkanką Węgrzc. Świadkiem jej narodzin miała być córka młodopolskiego literata i twórcy wizualnego Stanisława Wyspiańskiego, Helena Zofia (1895-1971), która wraz z rodzicami i rodzeństwem zamieszkała w Węgrzcach –  obecnie jedno z sołectw tworzących współczesną gminę Zielonki – latem 1906 r. Smoczyca na pamiątkę tego spotkania przyjęła imię dziewczynki.

Figurę Helenki podczas Parady animowali uczniowie Szkoły Podstawowej w Korzkwi z siedzibą w Przybysławicach, będący jednocześnie uczestnikami Bibliotecznych Warsztatów Plastycznych organizowanych przez przybysławicką filię naszej książnicy. Dziecięcej reprezentacji z gminy Zielonki licznie towarzyszyli rodzice, których wsparcie na trasie przemarszu okazało się nieocenione. Szczególne podziękowania kierujemy do Emilii, Julii, Alicji, Agaty oraz Bartka, którzy aktywnie włączyli zarówno w prace przy tworzeniu projektu węgrzeckiej smoczycy, jak również pomogli młodszym w niesieniu smoczej figury.

Mamy nadzieję, że to nie koniec udziału bibliotecznej ekipy w smoczym konkursie i za rok ponownie spotkamy się na 23. Wielkiej Paradzie Smoków!

Katarzyna Gazda
Natalia Janisz

Poniżej prezentujemy galerię zdjęć z wydarzenia.

Close Menu
 
14 lipca 2024
Skip to content