Ostatnia aktualizacja 2 sierpnia 2013 przez admin
Miniona sobota 22 czerwca w Parku Wiejskim w Zielonkach obfitowała w wiele atrakcji. Rycersko – dworskie konkurencje, wyplatanie pięknych wianków, warsztaty garncarskie i występy artystyczne – a to wszystko za sprawą imprezy pt. „Sobótki w Zielonkach – wczoraj i dziś”.
– Wiła wianki i wrzucała je do wody… tak rozpoczął swój występ chór dziecięcy „Nutki”. Dzieci z klas 0-III z Zespołu Szkół w Zielonkach radośnie tańczyły i śpiewały. Lekcja śpiewu u Katarzyny Kurzelewskiej-Mydlarz zdana na piątkę! Po nich na scenie wystąpił zespół „Fermata” prowadzony przez Annę Roj. Nie zabrakło znanych i lubianych piosenek. Na scenie zaprezentował się także chór „Mezzoforte”, którego opiekunem jest Ewa Adamczyk. Znane, marszowe utwory zagrała Parafialno-Gminna Orkiestra Dęta z Zielonek pod batutą Wojciecha Karwata. Dzień później muzycy mieli wziąć udział w XXXVI Małopolskim Festiwalu Orkiestr Dętych „Echo Trombity 2013” w Nowym Sączu. Prowadzący imprezę Anna Sieńko i Mariusz Zieliński zapraszali publiczność do brania udziału w licznych konkursach i zabawach. W malowniczej scenerii parku, swoje miejsce znaleźli – damy i rycerze z XV wieku. Zachęcali oni dzieci i nie tylko do rzutów włócznią, biegów w workach i zabawy na równoważni giermków. Emocji było co niemiara, jak wspomina 6-letni Krzysiu Kawa – Strzelanie z łuku było najtrudniejsze, ale najwięcej radości dało cięcie kapusty. Dużą atrakcją było stanowisko garncarskie, na którym Katarzyna Czapiga pomagała małym artystom stworzyć cuda z gliny. Najmłodsi mogli zmienić swoje buzie w tygryski, kotki i inne kolorowe zwierzaczki. Swoje prace prezentował Kazimierz Zięba artysta rzeźbiarz, a obok panie z bibliotecznych warsztatów plastycznych wraz z Marzeną Gadzik-Wójcik tworzyły przepiękne, barwne wianki dla wszystkich chętnych. Różnorodność zabaw i wyjątkowa atmosfera udzielała się wszystkim. – Świetny pomysł na integrację mieszkańców – chwaliła Lucyna Jędrychowska, która bawiła się na imprezie wraz ze swoimi wnukami – Mikołajem i Maksem. Gry zręcznościowe i konkurencje sportowe przygotowali także harcerze ze Szczepu Zielonego, a strażacy z OSP Zielonki prezentowali wóz strażacki i opowiadali zainteresowanym o swojej pracy.
Podczas imprezy zbierano podpisy pod petycją do Małopolskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w sprawie pogłębienia koryt rzeki Białuchy i potoku Garliczka oraz uporządkowania ich brzegów.
Gwiazda wieczoru, Jacek Dewódzki, były wokalista zespołu Dżem, wystąpił na scenie wraz z zespołem Kontrabanda. Rockowa grupa zagrała porywający koncert, podczas którego brzmiały covery znanych, światowych gigantów i polskie przeboje. W trakcie imprezy można było wziąć udział w licznych konkursach m.in. na najpiękniejszy strój, rozwiązać sobótkową krzyżówkę, uczestniczyć w konkurencjach rycersko-dworskich, a później w wyniku losowania otrzymać atrakcyjne nagrody. – Od 5 lat mieszkam w Zielonkach. Poziom życia jest wysoki, a najbardziej urzekło mnie to, że każdy się zna i mówi „Dzień dobry”. Nie wyobrażam sobie gdzieś indziej mieszkać – opowiadała Agnieszka Wołec, która na imprezie bawiła się ze swoją córką Gabrysią.
Uczniowie z klas IVC i VA z Zespołu Szkół w Zielonkach przenieśli widzów w baśniowy świat prezentując widowisko teatralne o poszukiwaniu kwiatu paproci. Przedstawienie zostało wyreżyserowane przez Agatkę Wodkę, kostiumy przygotowała Dorota Król, a scenografię Przemysław Lasoń z CKPiR.
Po części artystyczno-muzycznej wójt gminy Bogusław Król rozpalił ogień świętojański, a sołtys Zielonek Władysław Orzechowski i Marek Płachta dyrektor CKPiR oficjalnie odsłonili rzeźbę Światowida. Dzieło zostało wykonane przez Janusza Macałę-Wrześniowskiego i pozostanie w parku na pamiątkę tego wydarzenia. Przy ognisku, wśród muzyki i tańców bawili się i duzi i mali, podziwiając pokaz tańca dworskiego oraz walk rycerzy. Uwieńczeniem wieczoru był pokaz magii ognia i światła.
Projekt “Zorganizowanie i przeprowadzenie w sołectwie Zielonki plenerowej imprezy kulturalno-historycznej pn. „Sobótki w Zielonkach – wczoraj i dziś” oraz wyposażenie Parku Wiejskiego w Zielonkach w nowy element infrastruktury turystycznej – rzeźbę Światowida” – otrzymał dofinansowanie w zakresie małych projektów w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-20013. Pomysłodawcą projektu jest Sołectwo Zielonki, a beneficjentem i współorganizatorem Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach.
Zapraszamy do fotogalerii.
KB