Skip to main content
search
KsiążkiRelacje

Spotkanie autorskie z prof. M.Wyżgą

By 19 maja 2023No Comments

Ostatnia aktualizacja 19 maja 2023 przez KB

W Domu Ludowym w Dziekanowicach, 18 maja odbyło się spotkanie z prof. Mateuszem Wyżgą, z okazji wydania jego najnowszej książki „Chłopstwo. Historia bez krawata”. Spotkanie zgromadziło okolicznych mieszkańców, zaproszonych gości oraz pozwoliło na niezwykle interesujący dyskurs.

Autor nawiązywał do wielu mitów narosłych wokół relacji szlachta – chłop. Opowiadał o polityce matrymonialnej chłopstwa oraz o tym, że „chłop chłopowi nie był równy”. Część chłopstwa – tzw. kmiecie byli na szczycie drabiny społecznej we wsi. Bardzo często gospodarowali sporym obszarem roli, zatrudniając innych chłopów czy to chałupników, czy też komorników – którzy zajmowali „komorę” w domu chłopa w zamian za pracę na jego rzecz.

Warto tu podkreślić, że słowo „chłopi” nie ma pejoratywnej etymologii. Chłop był dużą wartością dla pana, na którego rzecz pracował. Wielokrotnie w dawnych zapisach sądowych możemy znaleźć informacje o podkupowaniu zdolnego i obrotnego chłopa jednemu panu na rzecz drugiego. Za takie zachowanie musiało być pierwotnemu „właścicielowi” chłopa wypłacone odszkodowanie.

– Być może nie żyjemy w najmądrzejszych czasach – mówi Mateusz Wyżga, autor książki – Ludzie są na świecie około 200 tys. lat. Spisane jest mniej więcej ostatnich 6 tysięcy. A jednak wtedy (wcześniej niż, owe 6 tys. lat red.) też powstawały wielkie budowle. Ci ludzie umieli się dogadać i tworzyć to wszystko, te wielkie rzeczy. Wiemy choćby to, że znali i rozumieli bardzo dobrze astronomię.

Dużym zainteresowaniem cieszył się również temat spędzania przez chłopów czasu wolnego. – Kiedyś ludzie może i żyli krócej, ale porównując do współczesności, to myślę, że „przeżywalność” tego życia jest podobna. Zastanówmy się, choćby ile teraz czasu tracimy na stanie w korkach, robinie robienie pustych rzeczy? – pytał retorycznie nasz gość.

Po spotkaniu można było zakupić książki oraz otrzymać autograf z dedykacją. Był również czas na rozmowę z autorem.

Jedno jest pewne – wokół dawnych czasów narosło wiele mitów i przeinaczeń. Sama kwestia ewolucji niektórych słów, które kiedyś miały znaczenie pozytywne, a dziś niekoniecznie. Dlatego warto zgłębiać historię i starać się czerpać z niej to, co dobre z historii naszych przodków. Wszak zdecydowana większość z nas ma właśnie chłopskie korzenie i nie powinno to być powodem do wstydu. Mimo że nasi przodkowie raczej krawatu nigdy nie ubierali.

MS

Poniżej zamieszczono zdjęcia ze spotkania autorskiego.

Close Menu
 
26 kwietnia 2024
Skip to content