Skip to main content
search
Aktualności

Stacja Natura 2 na zieloneckim Marszowcu

By 29 października 2019No Comments

Ostatnia aktualizacja 29 października 2019 przez admin

IMG 0360Pociąg do natury zabrał w inspirującą podróż dużych i małych 27 października w Zielonkach. Zawiadowcy przyrody z Fundacji Dzieci w Naturę przywitali najmłodszych mieszkańców Zielonek i okolic wraz z rodzicami i dziadkami na drugiej Stacji Natura na skwerze „Żabie Doły” na zieloneckim Marszowcu. Było wspaniale, gwarnie i przyjaźnie. Podróży w przyrodnicze knieje sprzyjało słońce oraz dobry duch miejsca – Marzena Gadzik-Wójcik, wiceprzewodnicząca Rady Gminy Zielonki – od dawna działająca na rzecz zachowania tego miejsca w możliwie jak najbardziej niezmienionej, naturalnej formie. Jej relacja:

Pociąg do natury najmłodszych był wprost przepełniony ciekawością poznania życia pod korą powalonego drzewa, smaku suszonej żurawiny, kiszonego czerwonego barszczu i lemoniady z pokrzywy i mięty z nutką cytryny. Na przystanku zdrowa żywność spróbować można było też zdrowych chipsów i sprawdzić, czy talerz orkiszowy da się schrupać. Na kolejnym przystanku, gdzie plastyczne inspiracje poprowadziła Olga Maj, dzieci samodzielnie tworzyły naturalne pieczątki z kory, liści i patyczków i malowały na folii bez użycia pędzli. Ochoczo nadstawiały policzki, by usiadły na nich malowane biedronki, motylki i jaszczurki albo opadające liście, za przyczyną zręcznej ręki plastyczki Pauliny Borowieckiej.
Przystanek “bawmy się tym, co nas otacza” pozwolił na wspólną rodzinną zabawę w budowniczych wierzbowej altany, pod czujnym nadzorem kierownika budowy Oleny Zapolskiej, “pani od wierzby”, która z pomocą czteroletniego Jasia zbudowała również uroczy wierzbowy płotek wydzielający jedną ze ścieżek urzekającego naturalnością skweru. Dla ciekawskich prezes fundacji Kasper Jakubowski zorganizował wycieczkę po ostępach skweru i poprowadził zainteresowanych razem z lotną edukatorką fundacji Anną Warzyńską.
Pogoda zachęcała do wspinaczki po pochyłych drzewach i pniach, poznawania mieszkańców stawu, brodzenia w błocie i spacerów po ścieżce sensorycznej całkiem bosą stopą. Niejeden został zaklinaczem pokrzywy i zaprzyjaźnił się z lokatorem zarośli oraz duchem starej wierzby. Dzieci samodzielnie wykonały z roślin znajdujących się na skwerze medale uczestnictwa w wydarzeniu, mapki i pudełka skarbów, ucząc się jednocześnie nazw roślin. Pozyskały umiejętność rozpoznawania drzew – pomagały w tym przygotowane przez fundację  materiały edukacyjne.
Były też działania edukacyjne dla dorosłych na przystanku gminy Zielonki. Pracownicy Referatu Gospodarki Komunalnej Urzędu Gminy z kierownik referatu Małgorzatą Fordymacką przekonywali do podejmowania działań wypełniających założenia małopolskiego i gminnego programu niskiej emisji. Zachęcano mieszkańców m.in. do wymiany starych pieców na kotły gazowe, montażu instalacji OZE, informowano o „uchwale antysmogowej”, w tym paleniu w kominkach tylko drewnem o wilgotności max 20%. Przypominano o dostępnym on-line stałym monitoringu powietrza na terenie gminy Zielonki finansowanym przez gminę. Maluchom rozdawano baloniki oraz odblaski, a dla nieco starszych karty pracy o  tematyce związanej z działaniami na rzecz poprawy jakości powietrza.
Kulminacyjnym momentem było odsłonięcie na skwerze kolejnej tablicy edukacyjnej poświęconej lokatorom, jak się okazało, wcale nie martwego drzewa. Barwna tablica zatytułowana “Drugie życie drzew” obfituje w zaskakujące, nawet dorosłych, informacje. Tablica jest dziełem Elżbiety Roman, Małgorzaty Łaciak i Oleny Zapolskiej z Fundacji Dzieci w Naturę, wykonanym w ramach zadania publicznego współfinansowanego przez Gminę Zielonki.
Piknik przyrodniczy, tablica edukacyjna i cykl warsztatów przyrodniczych dla podopiecznych lokalnych placówek oświatowych odbyły się dzięki finansowemu wsparciu gminy Zielonki i otwartość wójta Bogusława Króla na działania ekologiczne w gminie.
Funduj dzieciom naturę!
Marzena Gadzik-Wójcik


Fot. Anna Warzyńska (Dzieci w naturę)

IMG 0345
IMG 0347
IMG 0378
IMG 0392
IMG 0410
IMG 0424
IMG 0425
IMG 0430
IMG 0441
IMG 0460
IMG 0490
IMG 0506
IMG 0525
IMG 0531
IMG 0541
IMG 0552

 

 

Close Menu
 
27 kwietnia 2024
Skip to content