Skip to main content
search
Aktualności

Sukces Herodów w Miechowie

By 16 stycznia 2023No Comments

Ostatnia aktualizacja 16 stycznia 2023 przez TN

Podczas ostatniego przeglądu grup kolędniczych w Miechowie, który miał miejsce 15 stycznia 2023r. w Centrum Kultury, Herody z Zielonek oraz Owczar zajęły odpowiednio pierwsze i drugie miejsce. Tym samym te dwie grupy będą reprezentować naszą gminę na ogólnopolskim przeglądzie, który będzie miał miejsce w Bukowinie Tatrzańskiej.

–Cieszy niezmiernie to, że udało się zdobyć pierwsze miejsce i razem z grupą z Owczar jedziemy do Bukowiny – mówi Wojciech Karwat, animator grupy Herodów z Zielonek działającej przy CKPiR – „Nie ukrywam, że jedziemy tam po ósmą już Złotą Spinkę, którą ostatnio zdobyliśmy 2 lata temu. Smuci jednocześnie fakt, że coraz mniej grup kolędniczych bierze udział w tego typu wydarzeniach. W tym roku w naszym regionie było tylko 6 zespołów seniorskich.

Zwyczaj Herodów jest związany ze świętami Bożego Narodzenia. Sama nazwa wywodzi się od dworu króla Heroda i wydarzeń, o których przeczytać możemy na kanwie drugiego rozdziału Ewangelii św. Mateusza. Podczas pierwszego dnia świąt kolędnicy ubrani w stroje przedstawiające Marszałka, Feldmarszałka, Hetmana, Ułana, Turka, Żyda, Śmierci i Diabła śpiewali kolędy i pastorałki oraz odgrywali krótkie przedstawienie.

MS

Fot. CKiS w Miechowie

Close Menu
 
18 maja 2024
Skip to content