Skip to main content
search
Aktualności

Święto Niepodległości w gminie Zielonki w: Bibicach, Trojanowicach, Węgrzcach i Zielonkach

By 16 listopada 2018No Comments

Ostatnia aktualizacja 16 listopada 2018 przez admin

zdj1

11 listopada w tym roku jest wyjątkowo obchodzone, a to wszystko za sprawą 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. W gminie Zielonki świętujemy przez cały rok, realizując program „Zjednoczeni w Niepodległej”, który przypomina o tym iż kiedyś wsie przyszłej gminy były podzielone w dwóch różnych zaborach, a w 1918 r. zostały zjednoczone. To zjednoczenie i radość z wolności świętowano podczas uroczystości listopadowych. 11 listopada wywieszone polskie flagi na naszych domach, wspólne odśpiewanie hymnu oraz spotkania w patriotycznym nastroju – tak świętowaliśmy Dzień Niepodległości w naszej małej ojczyźnie, najhuczniej w Bibicach, Trojanowicach, Węgrzcach i Zielonkach.

11 listopada w Węgrzcach w kościele parafialnym pod wezwaniem św. Andrzeja Boboli odbyło się śpiewanie pieśni patriotycznych, przy akompaniamencie Włościańskiej Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej w Zagórowej. Przed mszą św. wszyscy obecni zaśpiewali Mazurka Dąbrowskiego – hymn narodowy,  włączając się w ogólnopolską akcję wspólnego zaśpiewania Hymnu o godzinie 12.00. Na zakończenie mszy św. śpiewano wspólnie pieśni patriotyczne, m. in.: „O mój rozmarynie…”, „Wojenko, wojenko…”, „Marsz Pierwszej Brygady” i „Rotę”.
Wspólne, patriotyczne śpiewanie odbyło się także w Trojanowicach. Komendant OSP Trojanowice Marek Pietrzyk poprowadził ceremoniał wciągnięcia flagi na maszt, a później wspólnie odśpiewano hymn Polski. Razem z mieszkańcami Trojanowic świętowali zaproszeni goście, m.in. ks. Stanisław Gutt z Parafii p.w. św. Idziego w Giebułtowie oraz Mirosław Golanko, wiceprzewodniczący rady gminy Zielonki kadencji 2014-2018. Gościnnie wystąpiły dzieci z Samorządowego Przedszkola w Zielonkach, pod kierunkiem Anny Demczuk-Piekarskiej, mieszkanki Trojanowic. Patriotyczne pieśni zaśpiewały panie z Koła Regionalnego Tradycja, przy akompaniamencie akordeonisty Władysława Pietrzyka oraz ochotnicy z trojanowickiej straży. Rozdawane śpiewniki zachęciły mieszkańców do wspólnego muzykowania. Wiersze patriotyczne deklamowała Bożena Mędrek. Na zakończenie każdy mógł zjeść grochówkę sponsorowaną przez sołectwo Trojanowice. Tę piękną uroczystość udało się zorganizować dzięki współpracy Krzysztofa Gawła, sołtysa Trojanowic, rady sołeckiej, Koła Regionalnego Tradycja oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Trojanowicach.
Parafia pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Zielonkach również zaprosiła parafian do wspólnego odśpiewanie Hymnu Polski w ramach ogólnopolskiej akcji “Niepodległa do Hymnu!”. Po mszy świętej, która została odprawiona w intencji Ojczyzny, koło kościoła został zasadzony Dąb Niepodległości. Pod korzeniami dębu umieszczono pamiątkowy list, a każdy chętny mógł złożyć podpis na pamiątkę tego wydarzenia.
Także mieszkańcy Bibic spotkali się 11 listopada w Domu Ludowym, aby świętować ten niepowtarzalny dzień. Widowisko muzyczno-artystyczne zaprezentował Zespół Bibiczanie pod kierownictwem Józefa Plewniaka. Swój taniec, nawiązujący do narodowych tradycji zaprezentował zespół Folklove działający pod auspicjami Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach, a przygrywała im Jurajska Kapela Folklorystyczna, również z CKPiR. Przed publicznością wystąpił także zespół dziecięcy Fit&Dance prowadzony przez Annę Leginowicz. Podczas spotkania w Bibicach można było oglądnąć wystawę “Jan Paweł II – droga do wolności” pochodzącą z prywatnych zbiorów Bibiczan oraz podziwiać obrazy autorstwa Haliny Banaś.
Przypomnijmy też, że w gminie Zielonki 100-lecie odzyskania niepodległości  przez Polskę świętowaliśmy cały rok w ramach projektu #zjednoczeniwniepodległej, realizowanego przez Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach. O niepodległości wspominaliśmy podczas rajdu rowerowego i na specjalnie przygotowanych wydarzeniach: grze terenowej, queście niepodległościowym, warsztatach dla dzieci i seniorów oraz poprzez publikację dla najmłodszych. Finałem był Koncert Patriotyczny, który odbył się 28 października w hali sportowej w Zielonkach. Zapraszamy do obejrzenia filmu podsumowującego wydarzenia projektu “Zjednoczeni w Niepodległej” na stronie zielonki.pl

fot.parafia Węgrzce, parafia Zielonki, Andrzej Chlebowski

zdj2

zdj3zdj4

zdj5

zdj6

zdj7

zdj8

zdj9

Close Menu
 
18 maja 2024
Skip to content