Skip to main content
search
Aktualności

Targi produktów lokalnych – tym razem smacznie i lokalnie w gminie Zielonki

By 30 czerwca 2020No Comments

Ostatnia aktualizacja 30 czerwca 2020 przez admin

DSC06987mos27 czerwca 2020 roku przed Urzędem Gminy Zielonki odbył się trzeci z cyklu targ lokalnych produktów w ramach realizacji projektu “Lokalności – targi produktów lokalnych” współorganizowany przez LGD Stowarzyszenie Korona Północnego Krakowa oraz Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach. Kiedy kupujesz od rękodzielnika, nie kupujesz tylko rzeczy, kupujesz kawałek serca, część duszy i moment czyjegoś życia – przekazuje jeden w wystawców.

Projekt ma na celu promocję lokalnych produktów, a także ułatwienie dotarcia klientom do punktów, w których można nabyć takie produkty. Takie targi odbyły się już w Wielkiej Wsi i Michałowicach, tak jak gmina Zielonki zrzeszonych w Koronie Północnego Krakowa.
Współorganizator targu w Zielonkach – CKPiR – również wystawił stoisko z pamiątkami z gminy Zielonki, w tym mapą i monografią gminy. Centrum promowało zabawę rowerową i warsztaty wakacyjne, a także Rok Pucheroka – można było sfotografować się jako Pucherok. Tuż obok wystawiła się pracownia artystyczna z gminy Zielonki Galeria Ptaszki Trzy Marty i Przemysława Lasoniów z miniogródkami ceramicznymi, ptaszkami, aniołami i łapaczami światła.
Na łącznie z powyższymi 27 stoiskach można było nabyć produkty żywnościowe, ale i rękodzielnicze. Kontakt do nich można znaleźć na Facebooku: fanpage Lokalności – targi produktów lokalnych na FB lub u organizatorów – w stowarzyszeniu Korona Północnego Krakowa i CKPiR.

Miody i produkty pszczele można było nabyć u kilku wystawców, również z gminy Zielonki. Pasieka “Pod lasem” Jacka Sobarni stacjonuje w Woli Zachariaszowskiej, prócz miodów pozyskuje pyłek pszczeli oraz wosk, z którego wytwarzane są świece. Pan Jacek wziął ze sobą pokazowy ul, by szczególnie dzieciakom zademonstrować życie w ulu, z oznaczoną królową ula. Gospodarstwo Pszczelarskie Mateusz Batko z Michałowic dzięki wędrownej gospodarce pasiecznej ma możliwość pozyskiwania najlepszych miodów wielokwiatowych oraz gatunkowych, a wizytówką pasieki jest miód spadziowy z lasów Jaworzyny Krynickiej. Miód wielokwiatowy, pyłek kwiatowy i propolis oferowała Pasieka na Koźlicy, z której stoiska szczególnym zainteresowaniem cieszył się miód rzepakowy o ciekawym jasnym kolorze. Miody również oferowała Pasieka Morawskich z Naramy. Do serów oferowanych przez „Serowarnię Magdalenka” ustawiała się długa kolejka. Do miodów nawiązuje również marka Miodowa Rosa oferująca m.in. kompozycje aromaterapeutyczne, naturalne woski – w tym pszczeli, i olejki, również eteryczne.
Spośród trzech wytwórców z naszej gminy posiadających znak jakości Spichlerz Koronny pokazała swoje wyroby pani Ewa Sadzik z Brzozówki. Koliber oferuje barszcz czerwony, barszcz biały wiejski i żurek zbożowy wiejski bez konserwantów na czystej wodzie źródlanej. Możliwa była degustacja.
W świeże zioła różnego rodzaju można było zaopatrzyć się dzięki Ziołowemu Ogródkowi z Batowic z gminy Zielonki. Jedzenie prosto od rolnika można kupić za pośrednictwem platformy Lokalny Rolnik – punkt odbioru Eko Bazarku u B&P Beaty Toporskiej działa w Zielonkach. Przedstawiciele tego największego internetowego targu w Polsce prezentowali możliwości – w ich ofercie są warzywa, owoce, przetwory, nabiał, mięso, wędliny, pieczywo, suche produkty oraz zdrowe słodkości. Świeżą pietruszkę, lubczyk, szczypiorek można było nabyć u Katarzyny Sokół. Do naturalnego rolnictwa nawiązuje Małopolskie Centrum Mikroorganizmów w Młodziejowicach, które zachęca do używania probiotycznych wyrobów do naturalnej uprawy roślin i prowadzenia domu bez syntetycznej chemii. Nie mogło zabraknąć słodkości. Swoje wyroby prezentowały i opowiadały o nich panie z pracowni tortów artystycznych „Z miłości do słodkości” Anety Dudziak. Do słodkości doskonała jest kawa od palarni kawy z Michałowic, która oferuje świeżo palone kawy, również z dostawą do domu. Chleb powszedni różnego rodzaju, upragniony gdy jest tyle miodu, zapewniła piekarnia Ferment, niedawno otwarta w Zielonkach. Oferowali powstałe w rzemieślniczej piekarni chleby m.in. z samopszy i borodinski, a bagietki znikały w okamgnieniu. Dalej spiżarnia “We młynie” Elżbiety Woźniczki pełna była ziół, miodów i przetworów.
Na targu wiele odwiedzających zaopatrywało się również w przedmioty codziennego użytku, bibeloty, pamiątki i upominki dla bliskich. Dzięki pani Lucynie Marchewce, która zajmuje malowaniem bombek i pisanek, można planować wystrój świąteczny cały rok. W jej ofercie są też bombki z logo i malowanie na szkle. Krakowska Drewutnia Łukasza Rudeckiego oferowała drewniane pamiątki okolicznościowe na uroczystości rodzinne taki jak chrzciny czy ślub – zaproszenia i gratulacje. Graaptomania – Sztuka Przetwarzania to marka, w której wytwarza się np. designerskie notatniki, kalendarze oraz albumy do zdjęć w drewnianej oprawie i wiele innych. Produkty powstają z pasji do techniki cięcia i grawerowania przy pomocy plotera laserowego. Grażyna Kozioł z Zagórzyc Dworskich oferuje zabawki z nieszkodliwych dla dzieci surowców. Drugim produktem są anioły, malowane ręcznie na deskach i innych drewnianych podłożach. Marka KAPALKOWA Beaty Godyni-Kapalki stara się funkcjonować według zasad zero waste, prowadząc warsztaty o tematyce ekologicznej, upcyklingowej i kosmetycznej dla dzieci i dorosłych tworząc uniwersalne i wielorazowe produkty o przyjemnym designie, m.in. woreczki na zakupy i różnego rodzaju organizery. W pracowni ceramicznej KROPKA CERAMICS Jolanty Mielnickiej poczesne miejsce zajmuje biżuteria ceramiczna łączona antyalergiczną stalą chirurgiczną. Można było nabyć tez większe przedmioty – unikatowe patery, misy, wazony do wnętrz i ogrodów. W KARMEL Anna Wierzbicka tworzy biżuterię marki AW Arte, ale też plecaki, haftowane torby, czapki, saszetki, nerki. Pani Ania wytwarza swoje produkty w gminie Zielonki. Sutasz to technika wyrabiania biżuterii oraz ozdób z wykorzystaniem specjalnych sznurków, kamieni i koralików. Specjalizuje się w niej Agnieszka Fronc z Masłomiącej, a w tej technice wykonuje nawet spinki do mankietów. Z kolei Julita Motyka wykonuje plecaki dopasowane do klienta, dzięki czemu każdy jest unikalny. Po prostu nitka z Pękowic to tworzone z pasja cudeńka na szydełku, zachwycające kolorami. Najmłodsza adeptka Ola wyczarowała nawet włóczkowe Pucheroki w kolorowych czapkach.
W targach wystawcy widzieli możliwość promocji, odwiedzający chcieliby je gościć w swojej gminie częściej. Na pewno każdy znalazł coś unikatowego dla siebie. Była to też okazja do spotkania,  z zachowaniem dystansu społecznego, i wielu rozmów, za którymi tęsknimy w dobie epidemii. Targi odwiedzili samorządowcy gminy Zielonki, byli z nami również przedstawiciele stowarzyszenia Korona Północnego Krakowa.
Targ Lokalności odbywa się w ramach realizacji projektu własnego “Lokalności – targi produktów lokalnych” – promocja lokalnych produktów z terenu LGD Stowarzyszenie Korona Północnego Krakowa współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.2 “Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego PROW na lata 2014-2020.

Więcej zdjęć: tutaj.

DSC06836
DSC06838
DSC06840
DSC06841
DSC06843
DSC06848
DSC06850
DSC06852
DSC06853
DSC06858
DSC06865
 DSC06867
 DSC06872
 DSC06874
 DSC06877
 DSC06885
 DSC06898
 DSC06906
 DSC06919
 DSC06920
 DSC06930
 DSC06935
 DSC06941
 DSC06949
 DSC06980
 DSC06878
Close Menu
 
25 czerwca 2024
Skip to content