Skip to main content
search
Aktualności

Tydzień Bibliotek- spotkanie autorskie z Elżbietą Wasiuczyńską

By 10 maja 2022No Comments

Ostatnia aktualizacja 10 maja 2022 przez IO

W Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Zielonkach, w poniedziałkowe przedpołudnie 9 maja, miało miejsce nietypowe spotkanie autorskie zatytułowane „W świecie Pana Kuleczki”, zorganizowane przez Bibliotekę Publiczną w Zielonkach. Nietypowe, bowiem gościem była graficzka i ilustratorka książek Elżbieta Wasiuczyńska.
Świetnie przygotowane zajęcia nie polegały na biernym słuchaniu opowieści gościa, lecz bardzo ciekawych warsztatach literacko-plastycznych inspirowanych właśnie postacią Pana Kuleczki. Oczywiście bez samego czytania również się nie obyło. Pani Elżbieta najpierw narysowała na tablicy postać głównego bohatera spotkania oraz jego podopiecznych – kaczki Katastrofy i psa Pypcia, a następnie przeczytała jedną z przygód „Pana Kuleczki” autorstwa Wojciecha Widłaka, dotyczącą wyglądu jego pokoju.
Dzieci zostały zaproszone do wspólnej zabawy przy budowaniu swoich pokoi. Każdy otrzymał kartonowy szablon oraz kolorowe kartki papieru, które mogły stworzyć podłogę oraz dwie ściany mieszkania. Kto zdecydował się na klasyczną biel mógł liczyć na pomoc w osobie Marka Łątkowskiego, prywatnie małżonka ilustratorki, który sprawnie docinał specjalnym nożykiem potrzebne papierowe elementy.
Wkrótce ściany poszczególnych mieszkań zaczęły nabierać charakteru. Niektórzy z małych architektów pokusili się nawet o stworzenie drzwi, mebli, a nawet ścianek wspinaczkowych. Pomysłów było co niemiara. Ostatnim etapem prac było zmontowanie kartonowych blatów, tak by stworzyły efekt pokoju bez dwóch ścian. Gotowe pokoiki można było łączyć i tworzyć z nich całe mieszkania, co wywołało zachwyt nie tylko dzieci, ale też ich opiekunów i samej autorki warsztatów. Nawet dźwięk dzwonka nie mógł oderwać uczniów od oglądania swoich prac – wszyscy stwierdzili zgodnie, że wcale nie są zmęczeni ani głodni i wolą oglądać ukończone minidomki niż skorzystać z przerwy obiadowej.
W tak niezwykle miłej atmosferze, dzieci żegnały się z gośćmi oraz towarzyszącymi im maskotkami – Pypciem i Katastrofą – wręczając własnoręcznie wykonaną pamiątkową laurkę oraz piękną zakładkę do książek w kolorach „kuleczkowego” kocyka. W podziękowaniu za miłe przyjęcie oraz świetną, wspólną zabawę Elżbieta Wasiuczyńska przekazała na ręce opiekuna klasy płytę z tekstem opowieści o Panu Kuleczce oraz obraz przedstawiający jego małych przyjaciół.
Wydarzenie, które miało miejsce w Tygodniu Bibliotek zorganizowano w ramach projektu „Dyskusyjne Kluby Książki w Małopolsce w roku 2022”, dofinansowanego ze środków Instytutu Książki pochodzących z dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
JR

Close Menu
 
23 maja 2024
Skip to content