Skip to main content
search
Aktualności

Tydzień Kultury Ludowej i Święto Stroju Krakowskiego w gminie Zielonki

By 18 października 2022No Comments

Ostatnia aktualizacja 18 października 2022 przez KB

W poprzednim tygodniu w gminie Zielonki obchodziliśmy Tydzień Kultury Ludowej zwieńczony Świętem Stroju Krakowskiego, który zgodnie z uchwałą Rady Gminy odbył się 15 października, a który objęła honorowym patronatem Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda. W obchody tygodnia włączyły się wszystkie gminne szkoły podstawowe i przedszkola oraz część prywatnych. Przy wsparciu Biblioteki Publicznej w Zielonkach wraz z filiami, dzieci i młodzież poznawały tradycje i zwyczaje „małej Ojczyzny”, a najczęściej rozmawiano o stroju krakowskim. W sobotę podczas I Święta Stroju Krakowskiego w Zielonkach bohaterem dnia był właśnie strój krakowski – haftowane gorsety, przyozdobione cekinami i sutaszem oraz kaftany krakowskie mieniły się w październikowym słońcu.

W ramach Tygodnia Kultury Ludowej młodsze klasy ze Szkoły Podstawowej w Zielonkach zwiedzały Izbę Regionalną działającą przy zieloneckiej książnicy. Starsi uczniowie mogli wziąć udział w szkolnym konkursie plastycznym. Odbywały się prelekcje i wykłady. Podsumowaniem tych działań był Dzień Edukacji Narodowej z pasowaniem uczniów klas pierwszych i wizytą gości z podhalańskiej Morawczyny. Uczniowie ze szkoły w Woli Zachariaszowskiej uczestniczyli w tematycznych zajęciach bibliotecznych na temat lokalnego dziedzictwa kulturowego. Z kolei szkoła w Bibicach zorganizowała dla swoich wychowanków wystawę oraz wykłady poświęcone kulturze ludowej. Wśród prelegentów znaleźli się: dyrektor Publicznej Biblioteki w Zielonkach Mariusz Zieliński, radna gminy Zielonki i przewodnicząca Koła Seniora z Węgrzc Zofia Kot, sołtys Węgrzc i radna gminy Magdalena Listoś, przedstawicielka Rady Rodziców Izabela Mól-Truskolaska i Katarzyna Żak, zastępca dyrektora CKPiR w Zielonkach. Trzy grupy z Przedszkola Samorządowego w Węgrzcach z siedzibą w Bibicach miały okazję zwiedzić Izbę Bibicką. Małych gości ubranych w stroje krakowskie powitał sołtys Bibic i radny gminy Tadeusz Łysek, który oprowadził przedszkolaki po bibickiej ekspozycji, opowiedział o Bibicach oraz zwrócił uwagę na historyczne zdjęcia wiszące w budynku. Szkoła Podstawowa i Przedszkole Samorządowe w Przybysławicach również przygotowało dla swoich podopiecznych szeroki wachlarz zajęć. Uczniowie klas drugich i przedszkolaki uczestniczyły w zajęciach bibliotecznych na temat stroju krakowskiego. Dzieci odwiedziły członkinie Koła Regionalnego „Tradycja” oraz Koła Gospodyń Wiejskich „Przyjaciele Brzozówki” w Brzozówce. W szkolnej bibliotece można było oglądać wystawę materiałów poświęconym strojowi krakowskiemu. Dzieci z Niepublicznego Przedszkola „Mali Wielcy” w Brzozówce i Niepublicznego Przedszkola „Zaczarowany Ołówek” w Giebułtowie.

W sobotę w Centrum Integracji Społecznej w Zielonkach dyrektor Biblioteki Publicznej Mariusz Zieliński, inicjator święta, powitał gości: wójta gminy Zielonki Bogusława Króla, Ministra Infrastruktury Andrzeja Adamczyka, Wojewodę Małopolskiego Łukasza Kmitę, wicemarszałka Województwa Małopolskiego Łukasza Smółkę, starostę Powiatu Krakowskiego Wojciecha Pałkę, proboszcza parafii w Zielonkach ks. kan. Tadeusza Kozaka, wicedyrektora Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu Piotra Gąsienicę, przewodniczącego Rady Gminy Zielonki Mirosława Golanko wraz z wiceprzewodniczącymi: Marzeną Gadzik-Wójcik, Krzysztofem Olawskim i Ryszardem Krawczykiem oraz radnych gminy Zielonki. Zaproszenie przyjęli także przewodniczący Rady Powiatu Krakowskiego Piotr Goraj oraz radni powiatu – Wojciech Karwat i Jarosław Raźny. Przybyli także sołtysi z terenu gminy Zielonki, delegacje Kół Gospodyń Wiejskich i stowarzyszeń oraz hafciarki, kultywujące tradycyjny haft „od Zielonek”, przedstawicielki KGW z sąsiednich gmin – z Cianowic (gm. Skała), z Masłomiącej (gm. Michałowice) oraz Kryspinowa (gm. Liszki). Wśród gości nie zabrakło przedstawicieli oświaty i kultury – wicedyrektor Szkoły Podstawowej w Bibicach Elizy Emerli, dyrektor Samorządowego Przedszkola w Zielonkach Kingi Dziedzic oraz dyrektora Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji Marka Płachty. Przedszkolaki z Zielonek podczas występu artystycznego zatańczyły z Lajkonikiem. Scenografia programu została stworzona pod kierownictwem Katarzyny Olesińskiej i Katarzyny Orzechowskiej. Scenariusz przygotowała Kinga Dziedzic, zaś choreografię i reżyserię opracowała Magdalena Łopacińska z CKPiR w Zielonkach.

Po odczytaniu okolicznościowego listu od wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu na najsmaczniejszą potrawę kuchni regionalnej „Zielonecki Smaki 2022”, którego organizatorami byli Gmina Zielonki i Biblioteka Publiczna w Zielonkach – Izba Regionalna w Zielonkach, przy współpracy z Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu. Jego celem było gromadzenie i upowszechnianie receptur na tradycyjne potrawy i produkty regionalne, które zachowały się na terenie gminy Zielonki, a także promowanie bogactwa i różnorodności lokalnych tradycji kulinarnych wsi podkrakowskiej. Warunkiem udziału w konkursie było przygotowanie tradycyjnej potrawy regionalnej, motywem przewodnim był pasztet. Do udziału w konkursie zgłosiło się 10 uczestników spośród wszystkich kół gospodyń wiejskich, stowarzyszeń oraz nieformalnych grup z terenu naszej gminy. Zwycięzcą pierwszej edycji „Zieloneckich Smaków” zostało Koło Gospodyń Wiejskich w Bibicach, miejsce II zajęło Koło Gospodyń Wiejskich w Owczarach, a III – Koło Gospodyń Wiejskich „Przyjaciele Brzozówki w Brzozówce. Wójt Gminy Zielonki Bogusław Król wraz z wicedyrektorem Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu Piotrem Gąsienicą wręczyli wszystkim uczestniczkom pamiątkowe dyplomy oraz upominki. Więcej o konkursie: link do strony biblioteki.

Jurajska Kapela Folklorystyczna gminy Zielonki z CKPiR zaprezentowała repertuar, na który złożyła się wiązanka popularnych piosenek i melodii krakowskich.

Bogusław Król, wójt gminy Zielonki, podziękował wszystkim mieszkańcom gminy za kultywowanie zwyczaju noszenia i wytwarzania tradycyjnego stroju krakowskiego według historycznego wzoru „od Zielonek”. Przewodniczący Rady Gminy Mirosław Golanko podkreślił, jak ważnym jest dbanie przez samorząd oraz liczne nieformalne grupy i samych mieszkańców o historyczny strój krakowski, o tradycję Pucheroków i Herodów, wszelkie tego typy inicjatywy będą się spotykały z przychylnością i aprobatą Rady Gminy Zielonki. Zaapelował do radnych, aby dla podkreślenia rangi Święta Stroju Krakowskiego ustanowionego uchwałą Rady Gminy Zielonki, co roku, radni tej i przyszłych kadencji, uczestniczyli w sesji rady odbywającej się w październiku w tradycyjnych strojach krakowskich lub z ich elementami.

Najważniejszym punktem programu było wręczenie Nagrody Wójta Gminy Zielonki „za upowszechnianie folkloru i dziedzictwa kulturowego gminy Zielonki” założycielowi Izby Regionalnej w Zielonkach i inicjatorowi ustanowienia Święta Stroju Krakowskiego w gminie Zielonki Mariuszowi Zielińskiemu. Nagrodę wręczyli Bogusław Król i Mirosław Golanko. Laudację wygłosiła wiceprzewodnicząca Rady Gminy Zielonki Marzena Gadzik-Wójcik, członek kapituły przyznającej nagrodę, podkreślając szczególne osiągnięcia dyrektora M. Zielińskiego na rzecz rozwoju kultury, folkloru i etnografii, podnoszenia ich jakości, wnoszenia istotnego wkładu w poszerzenie i promocję oferty kulturalnej na terenie gminy Zielonki.

Kolejnym punktem programu była projekcja filmu przygotowanego przez Bibliotekę Publiczną w Zielonkach „Nasze Zielonki – ostoja tradycji” oraz projekcja nagranego przemówienia prezesa Kraków Airport Radosława Włoszka.

Wojewoda Małopolski Łukasz Kmita odczytał list Pierwszej Damy RP – Agaty Kornhauser-Dudy – pani prezydentowa objęła obchody I Święta Stroju Krakowskiego honorowym patronatem, lecz z powodu innych obowiązków nie mogła osobiście gościć w Zielonkach.
Do gości słowa skierowali także Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk, wicemarszałek Województwa Małopolskiego Łukasz Smółka i Starosta Powiatu Krakowskiego Wojciech Pałka. Prócz wymienionych listy okolicznościowe i gratulacje nadesłali dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Warszawie Katarzyna Zalasińska, dyrektor Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi Katarzyny Saks, dyrektor Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie Robert Zydel, pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa do spraw Kultury – Robert Piaskowski, prezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego Anna Weronika Brzezińska i Prezes Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego Oddział Kraków Łukasz Sochacki.
– Jesteśmy świadomi, że nie byłoby dzisiejszego święta, gdyby nie było depozytariuszy kultury materialnej, czyli wszystkich was tu zgromadzonych. Dzięki waszej postawie ludowe dziedzictwo gminy Zielonki było, jest, a dziś jestem w pełni przekonany, że będzie trwać nadal w postaci zwyczaju noszenia stroju krakowskiego jako wyrazu manifestacji uczuć narodowych w naszej „małej Ojczyźnie”. Dzięki wam przetrwa on w przedszkolach, szkołach, Kołach Gospodyń Wiejskich, w parafiach – powiedział Mariusz Zieliński zapraszając wszystkich do wpisywania się w wystawionej pamiątkowej „Kronice Święta Stroju Krakowskiego w gminie Zielonki”, po czym rozpoczęła się biesiada.
KG, JR, red. IO, KB

Więcej zdjęć: galeria na FB

Opisujemy: zdjęcia przedstawiają uczestników Święta Stroju Krakowskiego w gminie Zielonki i Tygodnia Kultury Ludowej

Close Menu
 
14 stycznia 2025
The owner of this website has made a commitment to accessibility and inclusion, please report any problems that you encounter using the contact form on this website. This site uses the WP ADA Compliance Check plugin to enhance accessibility.
Skip to content