Skip to main content
search
AktualnościKulturaPrzedszkola

Tydzień Kultury Ludowej w Przedszkolu Samorządowym w Węgrzcach z siedzibą w Bibicach

By 19 października 2023No Comments

Ostatnia aktualizacja 19 października 2023 przez Marek Skiba

Przedszkolaki z Przedszkola Samorządowego w Węgrzcach z siedzibą w Bibicach obchodziły w dniach 16-18.10.2023 r. Tydzień Kultury Ludowej.

Kultura ludowa jest solą kultury narodowej. To właśnie przez nią od najmłodszych lat rozwija się i kształtuje wyobraźnia. Dla dzieci jest często źródłem wiedzy o otaczającym go świecie. To właśnie dlatego zadaniem, nie tylko dorosłych, ale także i młodego pokolenia, jest kontynuacja i popularyzacja tradycyjnych oraz współczesnych zjawisk kultury ludowej.

Podczas Tygodnia Kultury Ludowej dzieci zapoznały się z naszym regionem, zwyczajami, legendami oraz znanymi utworami o charakterze ludowym. Każda grupa wykonała prace plastyczne o tematyce ludowej, które następnie ozdobiły budynek naszego przedszkola. Z tej okazji został stworzony w przedszkolu regionalny kącik, prezentujący strój krakowski oraz ilustracje zwyczajów z naszego regionu. Dzieci miały okazję zapoznać się z elementami stroju krakowskiego, ze wspaniałym pawim piórkiem przy czerwonej rogatywce oraz strojem damskim z połyskującym gorsetem i kwiecistą spódnicą.

Zwieńczeniem obchodów było spotkanie na sali gimnastycznej, kiedy to obchodziliśmy „Dzień Stroju Krakowskiego”. Podczas niego zarówno dzieci, jak i grono pedagogiczne prezentowało się w strojach ludowych. Starsze grupy wystąpiły z krótkim programem artystycznym. Podczas niego nie zabrakło przyśpiewek i tańca krakowiaka. Nauczycielki przybliżyły dzieciom dawne zwyczaje na różnorakich ilustracjach i filmach edukacyjnych.

Tydzień Kultury Ludowej był dobrą okazją, by zaszczepić w młodym pokoleniu miłość do naszej małej ojczyzny oraz tradycji, która jest cenną spuścizną pozostawioną przez naszych przodków.

Justyna Adamek, Monika Mikulska-Luty, Iwona Margosiak

Poniżej prezentujemy galerię zdjęć z tego wydarzenia.

Close Menu
 
20 maja 2024
Skip to content