Skip to main content
search
Aktualności

Tytuł Małopolska Czysta Gmina dla gminy Zielonki!

By 14 listopada 2013No Comments

Ostatnia aktualizacja 14 listopada 2013 przez admin

Gmina Zielonki została zwycięzcą konkursu Małopolska Czysta Gmina, zorganizowanego przez Województwo Małopolskie we współpracy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie. Celem konkursu było wyłonienie samorządów gminnych, które tworzą na swoim terenie efektywny system odbierania i zagospodarowania odpadów komunalnych oraz podejmują liczne działania na rzecz ochrony środowiska. 13 listopada wicemarszałek Wojciech Kozak w siedzibie Zarządu Województwa wręczył nagrodę wójtowi Bogusławowi Królowi. Nagroda – 30 tys. zł od Województwa Małopolskiego i 20 tys. zł od Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ma zostać przeznaczona na cele związane z gospodarką odpadami.

Konkurs był skierowany do gmin wiejskich i miejsko-wiejskich z terenu województwa małopolskiego. Po pierwszym etapie weryfikacji komisja konkursowa wyłoniła siedmiu finalistów, wśród których znalazły się gminy: Chełmek, Liszki, Zabierzów, Dabrowa Tarnowska, Muchacz, Zielonki i Pleśna. Zostały one poddane ocenie komisji podczas wizji terenowych w pierwszej połowie października. Oceniano m.in. przygotowanie wprowadzenia nowej ustawy o utrzymaniu czystości w gminach, stopień osiągnięcia zakładanych poziomów segregacji, kompleksowość organizacji gminnego systemu selektywnej zbiórki odpadów, funkcjonalność i innowacyjność rozwiązań służących wdrożeniu nowego systemu gospodarki odpadami, zaangażowanie lokalnej społeczności w realizację obowiązków związanych z właściwym gospodarowaniem odpadami oraz sposób i skuteczność przeprowadzonej kampanii informacyjnej z zakresu gospodarki odpadami. Po drugim etapie konkursu gmina Zielonki otrzymał 99 punktów na 100 możliwych, drugie miejsce zajęła gmina Pleśna (93, 17 pkt), trzecie Muchacz (91, 12 pkt).

Jest to duża nagroda prestiżowa, ale tez i znaczna kwota do wydatkowania na działalność związaną z ochroną środowiska dla gminy Zielonki. Cieszymy się, że wygrała gmina z otoczenia Krakowa – podsumowała wyniki konkursu Małgorzata Mrugała, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Krakowie. – Gmina Zielonki pokazała dobre praktyki w działaniach na rzecz ochrony środowiska i we wdrażaniu nowej ustawy o utrzymaniu czystości w gminach, tak trudnej do realizacji. Cieszymy się, że dobre praktyki związane z segregacją, mobilnymi punktami, kontrolami czystości udało się zrealizować w gminie Zielonki i mam nadzieję, że inni wezmą z tej gminy przykład i będą te rozwiązania u siebie wdrażać.

Cieszę się, że kapituła konkursu, zarząd województwa małopolskiego i sejmik przyznał gminie ten zaszczytny tytuł – mówi wójt gminy Zielonki Bogusław Król i podkreśla: – To nagroda dla mieszkańców gminy, którzy od kilkunastu lat, zachęcani przez rozwiązania zastosowane przez gminę, fantastycznie segregują odpady. Od kilku lat możemy się pochwalić, że w gminie Zielonki segregowanych jest ok. 30 proc. odpadów. Warto bowiem zaznaczyć, że gospodarka odpadami była u nas już wcześniej dobrze zorganizowana, niezależnie od ostatnich zmian wprowadzonych ustawowo w systemie. Od lipca 2013 roku udało nam się przejść płynnie do nowego systemu dodając kilka innowacji, takich jak mobilne punkty odbioru odpadów. Trochę martwi mnie tylko to, że nie zrealizowany został główny cel ustawy, czyli likwidacja dzikich wysypisk, które nadal można gdzieniegdzie zobaczyć. A nie ma powodu wyrzucana odpadów do lasu czy na pola, bowiem dziś samorząd odbiera w ramach jednej opłaty każdą ilość śmieci. Dlatego mam nadzieję, że wszyscy będziemy dbać o estetykę i czystość i takie zachowania będziemy piętnować. Byśmy mieli satysfakcję, że ten tytuł był przyznany właściwej gminie – podkreśla wójt.

MKF

Close Menu
 
25 czerwca 2024
Skip to content