Skip to main content
search
Nagrody i wyróżnienia

Tytuł Małopolska Czysta Gmina dla gminy Zielonki!

By 14 listopada 201327 lutego, 2022No Comments

Ostatnia aktualizacja 27 lutego 2022 przez AO

DYPLOM mGmina Zielonki została zwycięzcą konkursu Małopolska Czysta Gmina, zorganizowanego przez Województwo Małopolskie we współpracy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie. Celem konkursu było wyłonienie samorządów gminnych, które tworzą na swoim terenie efektywny system odbierania i zagospodarowania odpadów komunalnych oraz podejmują liczne działania na rzecz ochrony środowiska. 13 listopada wicemarszałek województwa Wojciech Kozak i prezes WFOŚiGW Małgorzata Mrugała w siedzibie Zarządu Województwa wręczyli nagrodę wójtowi Bogusławowi Królowi. Nagroda – 20 tys. zł od Województwa Małopolskiego i 30 tys. zł od Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ma zostać przeznaczona na cele związane z gospodarką odpadami.

Konkurs był skierowany do gmin wiejskich i miejsko-wiejskich z terenu województwa małopolskiego. Po pierwszym etapie weryfikacji komisja konkursowa wyłoniła siedmiu finalistów, wśród których znalazły się gminy: Chełmek, Liszki, Zabierzów, Dąbrowa Tarnowska, Mucharz, Zielonki i Pleśna. Zostały one poddane ocenie komisji podczas wizji terenowych w pierwszej połowie października. Oceniano m.in. przygotowanie wprowadzenia nowej ustawy o utrzymaniu czystości w gminach, stopień osiągnięcia zakładanych poziomów segregacji, kompleksowość organizacji gminnego systemu selektywnej zbiórki odpadów, funkcjonalność i innowacyjność rozwiązań służących wdrożeniu nowego systemu gospodarki odpadami, zaangażowanie lokalnej społeczności w realizację obowiązków związanych z właściwym gospodarowaniem odpadami oraz sposób i skuteczność przeprowadzonej kampanii informacyjnej z zakresu gospodarki odpadami. Po drugim etapie konkursu gmina Zielonki otrzymała 99 punktów na 100 możliwych, drugie miejsce zajęła gmina Pleśna (93, 17 pkt), trzecie Mucharz (91, 12 pkt).

Jest to duża nagroda prestiżowa, ale też i znaczna kwota do wydatkowania na działalność związaną z ochroną środowiska dla gminy Zielonki. Cieszymy się, że wygrała gmina z otoczenia Krakowa – podsumowała wyniki konkursu Małgorzata Mrugała, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Krakowie. – Gmina Zielonki pokazała dobre praktyki w działaniach na rzecz ochrony środowiska i we wdrażaniu nowej ustawy o utrzymaniu czystości w gminach, tak trudnej do realizacji. Cieszymy się, że dobre praktyki związane z segregacją, mobilnymi punktami, kontrolami czystości udało się zrealizować w gminie Zielonki i mam nadzieję, że inni wezmą z tej gminy przykład i będą te rozwiązania u siebie wdrażać.

Cieszę się, że kapituła konkursu, zarząd województwa małopolskiego i sejmik przyznał gminie ten zaszczytny tytuł – mówi wójt gminy Zielonki Bogusław Król i podkreśla – To nagroda dla mieszkańców gminy, którzy od kilkunastu lat, zachęcani przez rozwiązania zastosowane przez gminę, fantastycznie segregują odpady. Od kilku lat możemy się pochwalić, że w gminie Zielonki segregowanych jest ok. 30 proc. odpadów. Warto bowiem zaznaczyć, że gospodarka odpadami była u nas już wcześniej dobrze zorganizowana, niezależnie od ostatnich zmian wprowadzonych ustawowo w systemie. Od lipca 2013 roku udało nam się przejść płynnie do nowego systemu dodając kilka innowacji, takich jak mobilne punkty odbioru odpadów. Trochę martwi mnie tylko to, że nie zrealizowany został główny cel ustawy, czyli likwidacja dzikich wysypisk, które nadal można gdzieniegdzie zobaczyć. A nie ma powodu wyrzucana odpadów do lasu czy na pola, bowiem dziś samorząd odbiera w ramach jednej opłaty każdą ilość śmieci. Dlatego mam nadzieję, że wszyscy będziemy dbać o estetykę i czystość i takie zachowania będziemy piętnować. Byśmy mieli satysfakcję, że ten tytuł był przyznany właściwej gminie – podkreśla wójt.

MKF

DSC 0100 m

Close Menu
 
17 czerwca 2024
Skip to content