Skip to main content
search
Aktualności

W Batowicach ludowość jest kobietą

By 14 marca 2024No Comments

Ostatnia aktualizacja 14 marca 2024 przez Marek Skiba

Tegoroczny Dzień Kobiet w Batowicach odbył się pod hasłem „Ludowość jest kobietą”. Organizatorem spotkania odbywającego w sobotnie popołudnie, 9 marca, było batowickie Koło Gospodyń Wiejskich. Witając zgromadzonych przewodnicząca Koła z Batowic Ewa Król, podkreśliła, że w tym roku organizacja obchodzi 45-lecie działalności, a impreza z okazji Dnia Kobiet ma stanowić inaugurację tego pięknego jubileuszu.

W wydarzeniu wzięli udział: Bogusław Król – wójt Gminy Zielonki, ks. Rafał Ryczek – proboszcz parafii pw. Św. Małgorzaty w Raciborowicach, Elżbieta Gołąb – sołtys Sołectwa Batowice, Monika Karlińska-Nawara – prezes Fundacji im. Marszałka Marka Nawary, Wiktoria Tłuszcz – malarka z Batowic oraz Mariusz Zieliński – dyrektor Biblioteki Publicznej w Zielonkach i kustosz funkcjonującej przy niej Izby Regionalnej. Wśród zaproszonych gości znalazła się także reprezentacja zaprzyjaźnionego KGW z pobliskich Dziekanowic.

Motywem przewodnim imprezy była ludowość i folklor podkrakowskiej wsi. Batowickie gospodynie przygotowały dla publiczności nie lada niespodziankę – w specjalnie aranżowanej sali Budynku Wielofunkcyjnego w Batowicach można było podziwiać wystawę zabytkowych damskich strojów regionalnych pochodzących z tej właśnie miejscowości. Na manekinach zaprezentowano elementy ubioru udostępnione przez mieszkanki Batowic z ich prywatnych kolekcji. Korkowe tablice ozdobiły archiwalne czarno-białe zdjęcia, na których mieszkańcy gminy Zielonki pozowali w strojach krakowskich. Niezwykłe wrażenie robiły rozwieszone na ścianach, przyozdobione jedwabnymi frędzlami, chusty „tureckie” tzw. syrki.

Regionalista Mariusz Zieliński, znawca tradycyjnego ubioru ludowego obowiązującego wśród grupy etnograficznej Krakowiaków Zachodnich, przygotował prezentację multimedialną poświęconą historii strojów krakowskich noszonych na obszarze tworzącym współczesną gminę Zielonki. W swoim wstąpieniu w sposób szczególny skupił się na odmówieniu wzornictwa folklorystycznego charakterystycznego dla stroju występującego za „warszawską trasą”, w stronę Raciborowic (Batowice od czasów średniowiecza terytorialnie przynależą właśnie do raciborowickiej parafii rzymskokatolickiej) i podkreślił, że to w rękach członkiń batowickiego KGW leży przyszłość zachowania tożsamości kulturowej ich miejscowości. Wykład spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem ze strony uczestników spotkania, którzy podkreślali, że nie zdawali sobie sprawy z tak bogatego dziedzictwa etnograficznego Batowic i okolic.

W trakcie imprezy wykonano wiele pamiątkowych zdjęć. Gratulacje i podziękowania za dotychczasową działalność batowickiego Koła wyrażali przedstawiciele lokalnych władz samorządowych, zarówno sołeckich, jak i gminnych. Gospodynie z Batowic liczą, że to dopiero początek obchodów ich jubileuszu, a nadchodzący rok przyniesie wiele ciekawych wydarzeń związanych ze świętowaniem tej wspaniałej rocznicy.

Batowicki Dzień Kobiet został zorganizowany pod Patronatem Starosty Krakowskiego Wojciecha Pałki.

Natalia Janisz, Szymon Kozieja

Poniżej galeria zdjęć z tego wydarzenia.

Close Menu
 
27 kwietnia 2024
Skip to content