Skip to main content
search
Aktualności

W czerwieni im do twarzy – Koło Przyjaciół Brzozówki na 10. urodziny

By 19 listopada 2018No Comments

Ostatnia aktualizacja 19 listopada 2018 przez admin

DSC 0794mos17 listopada Koło Przyjaciół Brzozówki świętowało jubileusz 10-lecia istnienia. Wieczór obfitował w występy, życzenia i prezenty. – My są brzozowianie, spokojne ludziska (…). Dziś jest jubileusz kółecka naszego, więc witamy bardzo przybysza każdego! – tymi słowami członkinie Koła Przyjaciół Brzozówki rozpoczęły swoje święto.

W krótkim preludium do wspaniałego wieczoru, jubilatki przywitały gości z okolicznych miejscowości m.in. panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Przybysławic, które „zawsze zgodnie i z humorem pracują nad swoim kołem”, bądź panie z korzkiewskiego koła, które śpiewają i “sławę kołu zapewniają”. Maria Pahl, pierwsza przewodnicząca Koła Przyjaciół Brzozówki – od jego założenia aż do roku ubiegłego – opowiedziała historię grupy, którą oficjalnie powołano 15 listopada 2008 roku. Pomysł sołtysa Adama Chludka oraz Marii Pahl narodził się podczas dożynek, szybko wszedł w życie i powstało koło, które kultywuje tradycję miejscowości i promuje jej walory turystyczne, poprzez organizowanie ciekawych wydarzeń kulturalnych dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Maria Pahl wspominała o organizowanych przedsięwzięciach m.in.: wystawie florystycznej, spotkaniu integracyjnym z kołem z Grębynic, balach karnawałowych, wystawie “Cztery pory roku” Marka Jusięgi, kiermaszach świątecznych, występie “Cyganek” z Brzozówki podczas Festiwalu Zespołów Ludowych w Zielonkach, piknikach rodzinnych i przygotowywaniu ogromnych palm na Niedzielę Palmową. Koło odnosi też sukcesy kulinarne – potrawy pań zajęły w 2018 roku II miejsce w “Wiosennym Międzygminnym Festiwalu Kulinarnym w Zagórzycach” (gm. Michałowice) i II miejsce w “V Międzygminnej Bitwie Kulturalnej Kół Gospodyń Wiejskich” w Białym Kościele (gm. Wielka Wieś).
Obecna przewodnicząca koła Karolina Kmiecik-Jusięga podziękowała Marii Pahl za 9-letnią współpracę. Gratulacje dla jubilatek złożyli także wójt gminy Zielonki Bogusław Król i sołtys Brzozówki Adam Chludek. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Korzkwi śpiewały o mieszkańcach Brzozówki, którzy są dobrzy, szczerzy, ufni, wierni tradycji. Wspólnie odśpiewano jubilatkom “Sto lat”, a członkinie grupy Gawędziarze i Śpiewacy z Grębynic odczytały specjalnie napisany dla jubilatów wiersz.
Po przyjęciu życzeń i prezentów przez jubilatki nadszedł czas na zabawę, do której przygrywał Krzysztof Baran z Bębła. Na parkiecie zawirowały czerwone kreacje jubilatek. Zwieńczeniem wieczoru był wspaniały tort.
Wieczór pełen był radości oraz wzruszeń. Wszyscy byli tu i teraz, świętowali razem z jubilatkami, które mimo tego, że są takie różne, to zawsze tworzą piękne rzeczy. Każda z nich wykorzystuje swoje mocne strony przy tworzeniu danego projektu. Są panie, które pieką najlepsze ciasta, są też takie, które są mistrzyniami w robieniu ozdób na kiermasze świąteczne, a są i takie, które są władczyniami rymów i tworzą teksty utworów, jak Danuta Iżyk, która napisała słowa do piosenek zaśpiewanych przez jubilatki podczas tego wieczoru.
W Brzozówce istnieje grupa, w której każdy może pokazać swoje zalety, spędzić miło czas oraz być wśród ludzi, którzy po prostu lubią się nawzajem. Tutaj każdy kocha miejscowość, w której mieszka i z wielkim sercem mówi o niej innym – kto wie, może i inni także pokochają Brzozówkę?
Katarzyna Kućmierczyk

Więcej zdjęć: tutaj

DSC 0701
DSC 0714
DSC 0741
DSC 0746
DSC 0754
DSC 0757
DSC 0767
DSC 0845
Close Menu
 
20 maja 2024
Skip to content