Skip to main content
search
Ogłoszenia

W Grupie siła! Podhalański GOPR, WOT i strażacy przećwiczyli scenariusze skutecznego poszukiwania zaginionych w górach

By 25 lipca 2023No Comments

Ostatnia aktualizacja 25 lipca 2023 przez KB

Górski teren do pokonania, gęsty las i spore przewyższenia – tak wyglądał obszar intensywnych ćwiczeń Grup Poszukiwawczo-Ratowniczych K-9 WOT z całej Polski. W siedmiodniowym szkoleniu zorganizowanym na terenie Pienin przez 11 Małopolską Brygadę OT brało udział 40 wyselekcjonowanych nawigatorów. Żołnierzy szkoliła Grupa Podhalańska GOPR, która stworzyła i opracowała podstawy stosowanych technik poszukiwania osób zaginionych. Terytorialsom towarzyszyli małopolscy strażacy z grupy ratownictwa specjalistycznego.

 

Parki Narodowe Pienin i Gorców były poligonem szkoleniowym dla żołnierzy Grup Poszukiwawczo Ratowniczych K9 z 4 brygad OT: 5 MBOT, 7 PBOT, 11 MBOT oraz 13 ŚBOT. Przeszkoleni nawigatorzy otrzymali w pierwszej kolejności zadania z topografii i łączności, które stanowiły podstawę do dalszych ćwiczeń z technik poszukiwawczych i obserwacyjnych. Kolejne zagadnienia, których uczyli się żołnierze podczas zgrupowania GPR- K9 dotyczyły detekcji przedmiotów i znaków pozostawionych lub zagubionych przez osobę poszukiwaną.

Zaczęliśmy z najlepszą ekipą, która mogłaby nas szkolić – GOPR-em podhalańskim. Z nimi w okolicach Czorsztyna prowadziliśmy poszukiwania metodami, które w pewnym zakresie sami opracowali i wdrożyli do systemu bazując na własnym – bardzo dużym doświadczeniu – relacjonował dowódca zgrupowania st. szer. Paweł Kremer z 11 Małopolskiej Brygady OT.

Jeden ze scenariuszy ćwiczeń zakładał poszukiwanie mieszkańca pobliskiej miejscowości, który wyszedł w nocy w nieznanym kierunku. Po odprawie i ustaleniu niezbędnych informacji, rozpoczęły się poszukiwania.  Drużyny GPR-K9 wykorzystały w ćwiczeniach techniki “strzału armatniego”, “koła wagonu”, “liścia” i tzw. “szybkich trójek” – która jak wyjaśnia Rafał Chrustek z Grupy Podhalańskiej GOPR:

To metoda przeszukiwania szczegółowego terenu, która stosowana jest z dość dużym ograniczeniem ilości osób, wykonujących zadanie, a jedocześnie dzięki zastosowaniu nawigacji i precyzyjnego planowania jest bardzo skuteczna.  Żołnierze mogą przeszukiwać teren w taki sposób, żeby niczego nie pominąć.

Akcja zakończyła się nocą.  Lekko odwodniona i wyziębiona osoba została odnaleziona.

Podczas działań żołnierze wykorzystali technologię GPS, łączność radiową oraz aplikację ATAK. Ćwiczenia odbyły się przy wsparciu i ogromnej życzliwości lokalnej społeczności oraz strażaków z OSP Czorsztyn i OSP Maniowy, którzy udostępnili Terytorialsom pomieszczenia remizy OSP Czorsztyn i dzielili się doświadczeniem poszukiwań w trudnym, górskim terenie.

Close Menu
 
23 maja 2024
Skip to content