Skip to main content
search
Relacje

W hołdzie Papieżowi – Polakowi

By 10 kwietnia 2014No Comments

Ostatnia aktualizacja 10 kwietnia 2014 przez admin

DSC 0496

 

W przededniu kanonizacji Ojca Świętego Jana Pawła II społeczność szkolna Zespołu Szkół w Woli Zachariaszowskiej oddała hołd naszemu Wielkiemu Rodakowi, przygotowując uroczysty „Wieczór z Janem Pawłem II”. Wydarzenie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem – przybyło wielu gości, sala była pełna po brzegi. – Dziękuję za te wzruszenia, za te wspaniałe emocje, pełne głębokich treści – powiedział ze wzruszeniem ksiądz profesor Józef Krzywda, wyrażając w ten sposób odczucia wszystkich zebranych. – Takie okazje trzeba czcić w czasach, kiedy autorytety się dewaluują z dnia na dzień – mówiła dyrektor szkoły Romana Chadysz-Michalska. –  Autorytet Jana Pawła II pozostanie zawsze żywy. Zapraszamy do poruszającej relacji Marty Głuszek w rozwinięciu wiadomości.

Pomysłodawcą i koordynatorem uroczystości była nauczycielka Katarzyna Polaszek Współpracowali z nią nauczyciele i uczniowie szkoły, Rada Rodziców oraz Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej „Wola” i grupa „Przyjaciele” – chór skupiający utalentowanych muzycznie mieszkańców – uczniów, absolwentów i rodziców związanych ze szkołą.

Specjalnym gościem uroczystości był ksiądz doktor Andrzej Scąber, uczestnik procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Papieża Polaka. Przedstawił on zebranym nieznane elementy aktu promulgacyjnego procesu, mówił o trzech cnotach Jana Pawła II – wierze, miłości bliźniego i męstwie. Opowiedział o świadectwach cudownych uzdrowień. – Nie ma tygodnia, bym nie otrzymał jakiegoś świadectwa o cudownym uzdrowieniu w sytuacjach beznadziejnych.
Wzruszającą częścią programu były przedstawienia przygotowane przez uczniów. Gimnazjaliści pod kierunkiem polonistki Elżbiety Tatarskiej zaprezentowali spektakl teatralno muzyczny pt.„Totus Tuus”, wzbogacony śpiewem chóru szkolnego – o oprawę muzyczną zadbała nauczycielka muzyki Agnieszka Jurkiewicz. Młodzi ludzie wiele serca włożyli w swoje role – wcielili się w towarzyszy dzieciństwa, młodości i dojrzałych lat Karola Wojtyły. Atmosferę podkreśliła piękna gra na skrzypcach Małgorzaty Maślej i gra na pianinie – do klawiszy zasiedli Dominik Wielgórski i Krzysztof Jędrychowski.
Oryginalne przedstawienie pt. „Powrót do Domu Ojca” zaprezentowali uczniowie klasy piątej przygotowani przez księdza Michała Kowalskiego. W rolę Jana Pawła II przybywającego do nieba wcielił się Sebastian Grudnik, jako aniołowie i święci wystąpili pozostali uczniowie klasy. Przedstawienie urozmaicono muzyką współczesną.
Po przedstawieniach nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Papież w oczach dzieci i młodzieży” – dyrektor szkoły Romana Chadysz –Michalska gratulowała młodym artystom talentu, wręczała nagrody i dziękowała organizatorom konkursu: księdzu proboszczowi Michałowi Kowalskiemu i plastyczce Annie Dzierwie.
Kolejną atrakcją był koncert Orkiestry Dętej OSP Wola – muzycy zagrali ulubione pieśni Papieża z Polski – „Czarną Madonnę”, „Barkę”, „Krakowiaka”. Instrumentalistów nagrodzono wielkimi brawami.
Wspaniałym występem  zachwyciła wszystkich gości grupa „Przyjaciele” – przedstawiono muzyczną podróż poprzez życie Jana Pawła II. Zebrani usłyszeli o najważniejszych momentach z biografii Papieża, zilustrowanych piękną muzyką i śpiewem. Przypomniano, że Karol Wojtyła kochał muzykę, towarzyszyła mu ona przez całą życiową drogę, od dzieciństwa w Wadowicach po trudne chwile w Watykanie, u schyłku życia. Zebrani wysłuchali pieśni „To jest moje miasto Wadowice”, „Zapada zmrok”, „Hej, Mazury”, „Nie lękajcie się”, „Barkę” w alternatywnej wersji i „Abba, Ojcze”. Bardzo podobał się śpiew solowy pana Wojciecha Kruczka.
„Wieczór z Janem Pawłem II” dostarczył zebranym niezwykłych wzruszeń i przypomniał najgłębsze prawdy płynące z nauczania i przykładu życia Jana Pawła II. „Jesteś z nami i odtąd zawsze będziesz z nami. Co dzień nam przypominasz, co może jeden człowiek i jak działa świętość” – te słowa Czesława Miłosza, które wybrano na motto uroczystości, doskonale oddają jej przesłanie.
Marta Głuszek

Fotorelacja: tutaj

 

Close Menu
 
22 lipca 2024
Skip to content