Skip to main content
search
Aktualności

W Pękowicach posadzono las łęgowy

By 26 lipca 2021No Comments

Ostatnia aktualizacja 26 lipca 2021 przez admin

las1

W Pękowicach, w malowniczym zakolu Prądnika, przy ul. Na Błonie, pomiędzy terenami sportowo-rekreacyjnymi a Kątami, w maju i lipcu mieszkańcy posadzili prawie czterysta drzewek lasu łęgowego – wiązów, dębów, grabów, buków, klonów, jaworów i lip. Lasek powstał jako realizacja projektu pn. Nie było nas, był las, nie będzie nas, będzie las. Posadzenie parkolasu łęgowego w Pękowicach, gmina Zielonki, na który lokalne Stowarzyszenie „Perła Pękowic” pozyskało grant w wysokości 10 000 zł ze środków XI edycji Funduszu Naturalnej Energii firmy GAZ-SYSTEM SA.

Lasy łęgowe to tradycyjny, choć obecnie szczątkowy, ekosystem tych terenów. W dolinach rzecznych, w tym w dolinie Prądnika, zalewanych obficie wodami powodziowymi, wykształciły się bardzo żyzne gleby – mady rzeczne. Na nich wyrastały charakterystyczne zbiorowiska drzew leśnych, zwanych łęgami, z bardzo bujną warstwą krzewów i runa leśnego.
Niestety, łęgi były intensywnie wycinane przez ludność nadrzecznych wiosek, a uzyskane tereny przeznaczane najczęściej na pastwiska. Tak było również w przypadku Błoń Pękowickich i okolicznych terenów, gdzie fragmenty lasu łęgowego przetrwały tylko w bardzo wąskim pasie przy samym Prądniku i w niektórych trudnodostępnych meandrach.
Projekt „Perły Pękowic” miał na celu odtworzenie fragmentu lasu łęgowego, aby służył ochronie siedlisk roślin i zwierząt, z pożytkiem dla wszystkich mieszkańców Pękowic. W przyszłości, gdy podrośnie, lasek łęgowy stanie się częścią naszej lokalnej, ekologicznej infrastruktury rekreacyjnej, miejscem do spacerów, relaksu i obserwacji przyrody.
Roma Toft
Stowarzyszenie „Perła Pękowic”

las2

las3

Close Menu
 
22 kwietnia 2025
The owner of this website has made a commitment to accessibility and inclusion, please report any problems that you encounter using the contact form on this website. This site uses the WP ADA Compliance Check plugin to enhance accessibility.
Skip to content