Skip to main content
search
Aktualności

W poszukiwaniu autorytetu – kampania na finiszu

By 19 grudnia 2018No Comments

Ostatnia aktualizacja 19 grudnia 2018 przez admin

DSC0542917 grudnia 2018 r. Fundacja Wspomagająca Wychowanie Archezja zorganizowała konferencję na podsumowanie ogólnopolskiej kampanii profilaktyczno-edukacyjnej skierowanej do szkół podstawowych w całej Polsce pt.: „Bądźmy poszukiwaczami AUTORYTETU”, współfinansowanej ze środków Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości. Gmina Zielonki jest partnerem tej inicjatywy, którą realizuje Fundacja Archezja. Do dnia konferencji w kampanii wzięło udział 65 tys. dzieci, 3,5 tys. nauczycieli i 6,2 tys. rodziców. Gościem konferencji, która miała miejsce w Muzeum Armii Krajowej w Krakowie, była Małopolska Kurator Oświaty Barbara Nowak.

W ramach kampanii każda szkoła w Polsce otrzymała pakiet materiałów edukacyjnych dla szkoły, a w nim filmy, prezentacje i scenariusze zajęć dla uczniów, rodziców oraz nauczycieli. Materiały kampanijne można użytkować wielokrotnie.  – Tworząc kampanię stworzyliśmy narzędzie do diagnozy, przyglądania się jak zmienia się sytuacja dzieci, nauczycieli i rodziców; przydatne w szkolnych i gminnych programach profilaktycznych – mówi Tomasz Gubała, prezes Archezji, również pełnomocnik wójta gminy Zielonki ds. przeciwdziałania uzależnieniom.
W ramach kampanii uczestnicy – uczniowie, rodzice i nauczyciele są również ankietyzowani. Wyniki ankiet przedstawiła Karolina Gubała. Kolejne szkoły przyłączają się do kampanii, dziennie nawet sto. Kampania trwa dalej, fundacja chce ewaluować wyniki do 25 stycznia, Trwa jeszcze konkurs skierowany do młodzieży na film zawierający wywiad z autorytetem. Jego celem jest również stworzenie korpusu zwiadowców, czyli tych którzy z odwagą prowadzą innych w procesie wychowania. Link do strony kampanii: tutaj.
Chcemy nauczyć młodzież jak szukać autorytetów i nie mylić ich z idolami czy celebrytami oraz zachęcić do szukania prawdziwych AUTORYTETÓW. Zamierzamy również wspomóc rodziców i wychowawców w budowaniu swojego autorytetu i w kształtowaniu postaw młodzieży, prowadzących do odpowiedzialnej, wolnej i szczęśliwej dorosłości – deklaruje w imieniu organizatorów T. Gubała.
– Autorytet to osoba, która sprawia, że inna odnajduje pełnię siebie – tak o autorytecie mówiła dr Karolina Kmiecik-Jusięga, pracownik naukowy Akademii Ignatianum w Krakowie, profilaktyk. Dzięki autorytetowi znajdujemy mądrość, motywację, sprawia on, że chce się pracować nawet ponad siły, odkrywamy nieznane nam pokłady samych siebie. Stoi on wysoko w hierarchii społecznej, dzięki swoim cechom i umiejętnościom i dzięki temu, jakie relacje umie stworzyć pomiędzy innymi. Młodzi potrzebują bliskich: rodziców, pedagogów i przyjaciół, są oni dla nich lustrem, w którym odnajdują swój obraz. Tylko dobry dorosły potrafi ukształtować dobrą tożsamość u młodzieży, wskazać granice zachowania, być mistrzem. Jak mówiła Karolina Kmiecik-Jusięga „Wychowanie jest jak szlak górski, który musi być oznakowany, a zachowania aspołeczne czy przestępcze są wynikiem zaburzeń relacji”. Autorytet pociągając za sobą, motywuje do refleksji i zakreśla granice między dobrem i złem. Strategia mistrza polega na wspieraniu i budowaniu relacji młodych ludzi z osobami: uznanymi społecznie, moralnie i osobowościowo dojrzałymi, świadomymi zagrożeń i rozwoju człowieka; mądrymi, odważnymi i odpowiedzialnymi. Mistrz (przewodnik, autorytet), na którym młoda osoba chce się wzorować, może być osobą bezpośrednio znaną dziecku, medialną, historyczną albo wyimaginowaną, znaną np. z literatury i filmu. Ważne, by jego postawa stanowiła ścieżkę rozwoju dla młodego człowieka.
W nawiązaniu również do miejsca, w którym odbywała się konferencja, czyli Muzeum Armii Krajowej, Andrzej Róg, aktor, reżyser, wokalista opowiedział o autorytecie i etosie bohaterów zwanych „Kolumbami”. Opowiedział m.in. o postaciach Polek – więźniarek obozu koncentracyjnego w Ravensbrück, które w nieludzkich czasach i sytuacji, w której się znalazły, tworzyły wiersze i poruszające prace plastyczne. Jest im poświęcony coroczny Koncert Pamięci Ofiar Obozu w Ravensbrück „Siła Miłości”, organizowany przez Stowarzyszenie Prawy Brzeg z krakowskiego Podgórza, kierowane przez pana Andrzeja. Postaci te wg Andrzeja Roga stanowią dobry przykład autorytetu.
Podczas konferencji pokazano poetyczny i symboliczny film „Autorytet, który łączy” stworzony przez Teatr Nikoli Mikołaja Wiepriewa, będący jednym z elementów pakietu, który trafił do szkół.
Tomasz Gubała miał również okazję podziękować prelegentom i współpracownikom za pomoc przy kampanii, m.in. Elżbiecie Ciempce, graficzce, która odpowiadała za oprawę plastyczną kampanii.
Red. IO

DSC05433
DSC05457
DSC05462
DSC05480

 

 

Close Menu
 
27 kwietnia 2024
Skip to content