Skip to main content
search
Aktualności

W szkole podstawowej w Bibicach świętowano 155. urodziny Stanisława Wyspiańskiego

By 16 stycznia 2024No Comments

Ostatnia aktualizacja 16 stycznia 2024 przez Marek Skiba

Stanisław Wyspiański urodził się 15 stycznia 1869 w Krakowie. I choć dużą część swojego życia związał właśnie z tym miastem, to jednak ostatnie miesiące swego życia spędził w podkrakowskich Węgrzcach. Upamiętniając ten okres, 54 lata temu Szkoła Podstawowa w Bibicach otrzymała jego imię.

W 155 rocznicę urodzin artysty uczniowie i nauczyciele szkoły w Bibicach zaprezentowali przedstawienie w konwencji jednego z popularnych programów tzw. telewizji śniadaniowej. W rolę prowadzących, jak i gości programu wcielili się uczniowie klas VI i VII, a scena została zaaranżowana na studio telewizyjne.

Pierwszymi gośćmi byli „eksperci”, którzy opowiadali ciekawostki z życia poety, pisarza i malarza epoki Młodej Polski. Następnie na scenie zagościł „zespół metalowy”, który opowiedział o muzycznych aranżacji wierszy poety oraz wykonał jeden z takich właśnie utworów. Później nadszedł czas na uczniów szkoły w Bibicach, którzy mogli się pochwalić swoją wiedzą o patronie ich szkoły. Na końcu nadszedł czas na młode wcielenie „Koła Gospodyń Wiejskich z Węgrzc”, które opanowały kuchnie, prezentując wspaniałe potrawy, jakie mógł spożywać Wyspiański, wykonały układ taneczny oraz efektownie rozmawiały tradycyjną krakosko godko.

– Chcę tylko zwrócić uwagę, że krakoska godka zaprezentowana tu przez uczniów była tłumaczona „z Polskiego” na „Krakowski” przez Zbigniewa Grzyba, propagatora kultury ludowej, inicjatora Festiwalu „Krakowska Godka” – mówiła Anna Górka, dyrektor szkoły w Bibicach.

Po przedstawieniu dyrekcja, wójt gminy Zielonki Bogusław Król, wiceprzewodnicząca rady gminy Zielonki Marzena Gadzik-Wójcik, radne rady gminy Zielonki Zofia Kot i Anna Leginowicz , dyrektor biblioteki publicznej w Zielonkach Mariusz Zieliński oraz delegacja uczniów złożyli kwiaty pod pomnikiem Stanisława Wyspiańskiego.

MS

Poniżej prezentujemy galerię zdjęć z tego wydarzenia.

Close Menu
 
25 lipca 2024
Skip to content