Skip to main content
search
Relacje

Ważna lekcja historii

By 7 marca 2014No Comments

Ostatnia aktualizacja 7 marca 2014 przez admin

szare1

 

O poświęceniu i bohaterstwie, walce konspiracyjnej i  działalności harcerek i harcerzy z krakowskiej chorągwi Szarych Szeregów podczas II wojny światowej opowiedział druh Władysław Zawiślak. Wraz z Romanem Heilem wzięli udział w pokazie filmu dokumentalnego „Szara służba”, który odbył się 28 lutego w Zespole Szkół w Zielonkach, a 5 marca w Zespole Szkół w Korzkwi.

Co wspólnego ma rój pszczół z Szarymi Szeregami, co oznacza kryptonim „Ul Smok” i jak wyglądała rzeczywistość wojenna widziana oczyma młodego druha – o tym opowiadał Władysław Zawiślak. W latach wojny harcerz Szarych Szeregów i żołnierz AK  spotkał się z młodzieżą, aby opowiedzieć o trudnych czasach okupacji. Rozmowa była wstępem do projekcji filmu dokumentalnego „Szara służba”. Przybliżył  on działalność harcerek i harcerzy z krakowskiej chorągwi Szarych Szeregów (kryptonim „Ul Smok” ) podczas II wojny światowej. Narracja oparta jest na opowieściach świadków tamtych wydarzeń, którzy po latach wspominają służbę w Szarych Szeregach. Opowieści wzbogacono o rekonstrukcje oraz archiwalne fotografie i ujęcia filmowe.
Trudna młodość, ciężkie przeżycia, ale jesteśmy szczęśliwi, że mogliśmy doczekać tych wspaniałych czasów, że żyjemy w wolnym kraju, a młodzież może  garściami czerpać radość z życia,  z wolności – tej, która nam nie była dana – mówiła w filmie jedna z bohaterek tamtych czasów.
–  Z upływem czasu twarze się zmieniają, ale to co jest w sercach się nie zmienia – mówił druh  Roman Heil, nawiązując do filmu, w którym archiwalne zdjęcia z okresu wojny przeplatały się z relacjami nielicznych żyjących uczestników tych wydarzeń.
Za naszych czasów mówiło się, że myśmy wypili z mlekiem matki walkę o wolność Polski, gdyż nasi dziadkowie, pradziadkowie też musieli wiecznie o tą Polskę walczyć – wspominał druh Władysław Zawiślak.
Ważne jest pielęgnowanie pamięci o dziewczętach i chłopcach, którzy działając w Szarych Szeregach poświęcali swoją młodość, życie w imię wyznawanych wartości, które zawarte były w trzech słowach: Bóg, Honor, Ojczyzna.
Podczas obu spotkań nawiązano do Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” obchodzonego 1 marca.
KB

szare2

szare4

szare10

szare5

Close Menu
 
20 września 2024
Skip to content