Skip to main content
search
Aktualności

Wiosenne sprzątanie gminy Zielonki

By 23 marca 202324 kwietnia, 2023No Comments

Ostatnia aktualizacja 24 kwietnia 2023 przez KB

Tradycyjnie wiosna to czas porządków, także w naszej gminie. Za nami sporo akcji, które już przyniosły wymierne efekty. W tym artykule podsumujemy zakończone wydarzenia, a także zaprosimy na kolejne, ostatnie już spotkania. Pamiętajmy, że wygląd naszej okolicy zależy od nas i powinniśmy o nią dbać na co dzień. Wiosenne akcje są kolejną okazją, by o tym przypomnieć.
Wielkie sprzątanie naszej gminy rozpoczęło się 1 kwietnia w Brzozówce, Korzkwi, Pękowicach i Węgrzcach.
W Pękowicach liczne grono mieszkańców wraz ze swoimi pociechami posprzątało rodzinną miejscowość. Po sąsiedzku uprzątnięto również śmieci znajdujące się przy ul. Jurajskiej. Są to tereny przynależące do Krakowa, choć leżące na trasie autobusów linii 240 i 290. Do tegorocznej akcji włączyły się trzy organizacje: KGW Cud Miód Pękowice, którego członkinie upiekły ciasta dla uczestników akcji, Stowarzyszenie Perła Pękowic, które przygotowało rękodzieło wielkanocne, i młodzi zawodnicy Klubu Sportowego Zieleńczanka, którzy szybko i sprawnie posprzątali boisko piłkarskie.
W sprzątaniu Korzkwi uczestniczyło około 40 osób. Zebrano ponad 20 opon i 70 worów 120 l. z innymi odpadami. Na zakończenie akcji odbyło się wspólne ognisko i poczęstunek w Ośrodku Harcerskim. W akcji uczestniczyło Stowarzyszenie Korzkiew wraz z Kołem Gospodyń Wiejskich w Korzkwi, Strażą Pożarną z Grębynic, sołtysami i mieszkańcami Januszowic i Grębynic oraz Kołem Przyjaciół Januszowic.
Wspólne sprzątanie Brzozówki rozpoczęło się o godz. 10.00 od zbiórki pod kapliczką przy ul. Krzemionki. Po rozdzieleniu worków i rękawiczek uczestnicy wybrali się na wszystkie ulice w miejscowości, by zebrać zalegające tam śmieci. W akcji brało udział około 35 osób, w tym 20 dzieci. Wśród zebranych odpadów przeważały szklane butelki i puszki.
Akcja “Czyste Węgrzce” rozpoczęła się o godz. 10.00 przy budynku OSP Węgrzce. Uczestnicy otrzymali mapki z miejscami zbiórki, worki oraz rękawice ochronne. W tym roku w ramach akcji wysprzątana została ul. C3 oraz fragment Starego Traktu. Łącznie zebrano 18 worków śmieci, oponę, resztki namiotu i jak zwykle znacznie ilości butelek z napojów wysokoprocentowych. W sprzątanie sołectwa pomogli mieszkańcy, goście oraz harcerze Szczepu Zielonego.
Kolejne akcje sprzątania naszej gminy miały miejsce15 kwietnia. To właśnie na ten dzień zaplanowano sprzątanie Owczar, Zielonek i Przybysławic.
W Owczarach sprzątanie rozpoczęło się w sobotnie popołudnie, kiedy to około 30 osobowa grupa mieszkańców ruszyła, by posprzątać okolice. Udało się zebrać około 35 worków śmieci. Nie obyło się jednak bez niespodzianek. Uczestnicy akcji natrafili na opony, puste opakowania po dezodorantach i butelki po napojach wyskokowych. Największym zaskoczeniem okazała się jednak zaadresowana przesyłka kurierska, która dzięki zaangażowaniu sprzątających, trafiła do adresata. W sprzątanie zaangażowała się: Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza z opiekunami z OSP Owczary, panie i panowie z Koła Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich w Owczarach oraz ich rodziny. Zebrane worki zostały przetransportowane przez druhów z OSP w Owczarach.
W Zielonkach sprzątnie rozpoczęło się równocześnie z czterech miejsc: z Parku Wiejskiego w Zielonkach, placu zabaw na Osiedlu Łokietka, parkingu przy szkole w Zielonkach oraz placu zabaw przy ul. Na Podskalu. Na koniec wszyscy spotkali się na ognisku pod fortem w Zielonkach. Najmłodsi uczestnicy otrzymali drobne upominki. Łącznie w wydarzeniu uczestniczyło około 50 osób. Udało się zebrać 70 worków.
W Przybysławicach także sprzątano 15 kwietnia. Worki na śmieci były rozdawane na placu zabaw przy domu sołeckim w godzinach 9.00-10.00. Podczas spotkania wymieniono się też sadzonkami roślin
Sprzątane Bibic zostało zaplanowane na 22 kwietnia. Od godziny 9:00 w miejscach zbiórki rozłożone były worki na śmieci. Sprzątanie odbywało się przez cały dzień, a zapełnione worki można było przynosić na miejsca zbiórki, które wyznaczono: przy; placu zabaw ul. Spacerowa; przy Kulturotece w Bibicach ul. Rynek 2; przy tablicy informacyjnej, na skrzyżowaniu ul. Leśnej i ul. Zagaje oraz przy placu zabaw ul. Niezapominajek. Zebrano kilkadziesiąt worków śmieci. A cała akcja przebiegała w rodzinno-sąsiedzkiej atmosferze. W akcję licznie włączyły się dzieci z sołectwa pod opieką pani Agnieszki.
W sobotę o czystość dbali również mieszkańcy Garliczki, którzy sobotę spędzili bardzo pracowicie. Uczestnicy zebrali się na działce sołeckiej, gdzie zostały rozdzielone worki. Zebrano 10 worków odpadów. W akcji licznie wzięli udział dzieci z rodzicami, którzy w nagrodę otrzymali poczęstunek.
Jak co roku wszystkie akcje koordynują sołtysi z poszczególnych miejscowości, a Referat Gospodarki Komunalnej Urzędu Gminy Zielonki dostarcza worki i odbiera zebrane śmieci.

Poniżej publikujemy zdjęcia z akcji:

Close Menu
 
23 maja 2024
Skip to content