Skip to main content
search
Aktualności

Wojewoda Małopolski wydał pozwolenia na budowę przystanku kolejowego Kraków Piastów. Przy przystanku Kraków Batowice planowana jest natomiast budowa parkingu

By 13 marca 2024No Comments

Ostatnia aktualizacja 13 marca 2024 przez TN

Jeden z nowo planowanych przystanków kolejowych będzie zlokalizowany w rejonie ul. Powstańców, na granicy Krakowa i Batowic, w miejscu łączenia linii kolejowej nr 95 z linią kolejową nr 8. Zostanie skomunikowany z oddanym do użytku w 2022 roku wiaduktem drogowym poprzez schody i windy.  Decyzja wojewody jest opatrzona rygorem natychmiastowej wykonalności, co pozwoli na rozpoczęcie przygotowań do prac w terenie. Inwestorem przystanków są PKP Polskie Linie Kolejowe SA. Pierwsi podróżni mają skorzystać z nowych peronów już w 2025 r. Nowy przystanek będzie przystosowany dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Perony zostaną wyposażone w wiaty, tablice informacyjne, ławki i oświetlenie.

Trwają również rozmowy z PKP dotyczące budowy parkingu przy stacji Kraków Batowice. Ma on zostać wykonany przez PKP w ramach „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025″. Po jego wybudowaniu gmina Zielonki przejęłaby jego utrzymanie.
Trwają uzgodnienia treści umowy pomiędzy PKP SA, PKP PLK oraz Gminą Zielonki. Nasza gmina zaproponowała również budowę parkingu przy stacji Kraków Piastów, który miałby powstać w analogicznej formule na działce należącej do Powiatu Krakowskiego.

Poniżej publikujemy wizualizację przystanku Kraków Piastów:

wizualizacja przystanku Kraków Piastów

Źródło: plk-sa

Close Menu
 
21 lipca 2024
Skip to content