Skip to main content
search
Aktualności

Za nami warsztaty pucherokowe

By 18 marca 2024No Comments

Ostatnia aktualizacja 18 marca 2024 przez TN

W Zielonkach od kilku lat organizowane są warsztaty pucherokowe. To doskonała okazja, by przygotować się do nadchodzącego Gminnego Przeglądu Pucheroków, który odbywa się w Niedzielę Palmową w Bibicach. W tym roku uczestnicy zajęć mogli własnoręcznie wykonać pucherokową czapkę, zagrać w pucherokową grę, czy posłuchać pucherokowej prelekcji. Wszystko to miało miejsce w nowo otwartej „Sali Pucherok” – kolejnym miejscu na mapie naszej gminy, które ma za zadanie utrwalać pamięć o tej wyjątkowej tradycji.

Wydarzenie rozpoczęło się od uroczystego otwarcia sali, w którym uczestniczyli goście warsztatów, pracownicy CKPiR w Zielonkach wraz z pomysłodawczynią nazwy wicedyrektor Katarzyną Żak. Nie zabrakło uczestników zajęć specjalisty ds. animacji kulturalnej Sebastania Szczepaniaka, którzy przez ostatnie tygodnie pracowali nad muralem zdobiącym jedną ze ścian pomieszczenia. Po krótkim przedstawieniu idei stojącej za powstaniem tego miejsca przyszedł czas na przecięcie wstęgi, którego dokonało dwoje młodych uczestników wydarzenia. Specjalnie na tę okazję ubrali się oni w pucherokowe czapki.

Po oficjalnym otwarciu „Sali Pucherok” uczestnicy spotkania zapoznali się z krótką prezentacją dotyczącą historii tego zwyczaju, którą przedstawił pracownik CKPiR Piotr Kudrewicz. Najmłodsi uczestnicy warsztatów mogli dowiedzieć się, czym jest zwyczaj i w jaki sposób powstaje. Poznali także historię stojącą za wykształceniem się tradycji chodzenia po pucherach oraz zasady budowania oracji.

Po prelekcji przyszedł czas na prace manualne, tu instruktorem była Magdalena Łopacińska, która wytłumaczyła obecnym etapy powstawania pucherokowej czapki. Wkrótce pomieszczenie zapełniła kolorowa bibuła, brystol, z którego wykonywano podstawę czapki, a także nożyczki i kleje pozwalające na przekształcenie białego papieru w pełnoprawne nakrycie głowy każdego Pucheroka. W przerwie od wyklejania czapek uczestnicy mieli możliwość zagrania w grę poświęconą Pucherokom. Przygotowano także słodki poczęstunek oraz kawę i herbatę.

Pierwsze warsztaty mające miejsce w „Sali Pucherok” zakończyło wspólne zdjęcie prezentujące wszystkie czapki, a Pucheroki są już gotowe na Gminny Przegląd Pucherkoków.

TN

Poniżej publikujemy zdjęcia z pucherokowych warsztatów:

Close Menu
 
21 lipca 2024
Skip to content