Skip to main content
search
Rok Wyspiańskiego

Przedszkolaki zainspirowane twórczością Wyspiańskiego

By 16 maja 2017No Comments

Ostatnia aktualizacja 16 maja 2017 przez admin

wyspianski1

Witraże, chochoły, motywy roślinne to tylko niektóre z elementów, które pojawiły się 12 maja na wernisażu prac plastycznych w Samorządowym Przedszkolu w Zielonkach. Wystawa jest zwieńczeniem trwającego od września projektu „Wyspiański widziany oczyma dziecka”, w który zaangażowały się zieloneckie przedszkolaki i ich opiekunowie.

W ramach obchodów Roku Wyspiańskiego w gminie Zielonki dzieci uczestniczyły w różnych prelekcjach i warsztatach np. w Bibliotece Publicznej w Zielonkach, a później same stały się małymi artystami inspirując się twórczością artysty.
Każda z grup dzieci, wykorzystując różne techniki plastyczne próbowała oddać piękno sztuki Stanisława Wyspiańskiego. Z własnego punktu widzenia – oczami dziecka – mówiła Kinga Dziedzic, dyrektor Samorządowego Przedszkola w Zielonkach podczas uroczystego otwarcia wernisażu. Wśród zaproszonych gości znaleźli się Anna Soblik – dyrektor Gminnego Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego w Zielonkach, Władysław Orzechowski – sołtys Zielonek, Bożena Nowak – dyrektor Zespołu Szkół w Zielonkach oraz wicedyrektor Anna Zielowska, Mariusz Zieliński – dyrektor Biblioteki Publicznej w Zielonkach, Marek Płachta – dyrektor Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach, dr Robert Małaszowski z Uniwersytetu Pedagogicznego oraz Elżbieta Gąsiorowska i Anna Zelnik z grupy „Niewiedzy Twórczej Bezram”. Członkowie tej grupy odwiedzali przedszkolaków i opowiadali im o sztuce, malarstwie, a później zachęcali do tworzenia własnych prac. Grupa przedszkolaków przygotowanych przez Marzenę Makarską zatańczyła i zaśpiewała w strojach krakowskich, a grupa Katarzyny Lutak zaprosiła na wyjątkowe „Wesele”. Przedszkolaki wystąpiły w przyozdobionej sali, tańcząc z wykonanymi przez siebie kukiełkami – postaciami z dramatu Wyspiańskiego.
O przebiegu całego projektu można było się dowiedzieć ze specjalnie przygotowanej prezentacji. Pierwsza grupa przedszkolaków skupiła się na motywach roślinnych w twórczości Wyspiańskiego tworząc z gliny i malując duży obraz używając dłoni – tak powstała kolorowa łąka pełna irysów. Druga grupa tworzyła zielnik – zbierała kwiaty i zioła, suszyła rośliny, by później wykorzystać je do swoich prac. Prócz materiałów roślinnych używali także suchych pasteli. Przedszkolaki z czwartej grupy zainspirowały się obrazem pawia. Dzieci wyćwiczyły ręce wycinając kolorowe kółeczka, które później wklejały tworząc pawi ogon. Grupa piąta zajęła się witrażami. Najpierw wybrali się na wycieczkę do Pracowni i Muzeum Witrażu w Krakowie. Dzieci dowiedziały się jak powstają witraże – od etapu projektowania, cięcia, tworzenia, aż po malowanie szkłem. Na przedszkolnych zajęciach każde z nich stworzyło własną historię zaklętą w witrażu – tworząc z bibuły, a także malując na przeźroczystych foliach. Szósta grupa skupiła się na teatrze. Sztuka i teatr przedszkolakom skojarzyły się z maską. Dzięki współpracy z Kołem Naukowym Uniwersytetu Pedagogicznego odbyły się zajęcia podczas których powstały wyjątkowe maski. Grupa siódma wybrała chochoły jako temat przewodni swoich prac – kolorystykę, nastrój, a także elementy dziecięcej wyobraźni można zobaczyć na powstałych pracach.
Wystawę prac dzieci można oglądać w przedszkolu do końca czerwca, a jesienią będzie prezentowana w Bibliotece Publicznej w Zielonkach.
KB
Więcej zdjęć: tutaj.

wyspianski2

wyspianski3

Close Menu
 
21 lipca 2024
Skip to content