Skip to main content
search
Rok Wyspiańskiego

Przedszkolaki zainspirowane twórczością Wyspiańskiego

By 16 maja 2017No Comments
Print Friendly, PDF & Email

Ostatnia aktualizacja 16 maja 2017 przez admin

wyspianski1

Witraże, chochoły, motywy roślinne to tylko niektóre z elementów, które pojawiły się 12 maja na wernisażu prac plastycznych w Samorządowym Przedszkolu w Zielonkach. Wystawa jest zwieńczeniem trwającego od września projektu „Wyspiański widziany oczyma dziecka”, w który zaangażowały się zieloneckie przedszkolaki i ich opiekunowie.

W ramach obchodów Roku Wyspiańskiego w gminie Zielonki dzieci uczestniczyły w różnych prelekcjach i warsztatach np. w Bibliotece Publicznej w Zielonkach, a później same stały się małymi artystami inspirując się twórczością artysty.
Każda z grup dzieci, wykorzystując różne techniki plastyczne próbowała oddać piękno sztuki Stanisława Wyspiańskiego. Z własnego punktu widzenia – oczami dziecka – mówiła Kinga Dziedzic, dyrektor Samorządowego Przedszkola w Zielonkach podczas uroczystego otwarcia wernisażu. Wśród zaproszonych gości znaleźli się Anna Soblik – dyrektor Gminnego Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego w Zielonkach, Władysław Orzechowski – sołtys Zielonek, Bożena Nowak – dyrektor Zespołu Szkół w Zielonkach oraz wicedyrektor Anna Zielowska, Mariusz Zieliński – dyrektor Biblioteki Publicznej w Zielonkach, Marek Płachta – dyrektor Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach, dr Robert Małaszowski z Uniwersytetu Pedagogicznego oraz Elżbieta Gąsiorowska i Anna Zelnik z grupy „Niewiedzy Twórczej Bezram”. Członkowie tej grupy odwiedzali przedszkolaków i opowiadali im o sztuce, malarstwie, a później zachęcali do tworzenia własnych prac. Grupa przedszkolaków przygotowanych przez Marzenę Makarską zatańczyła i zaśpiewała w strojach krakowskich, a grupa Katarzyny Lutak zaprosiła na wyjątkowe „Wesele”. Przedszkolaki wystąpiły w przyozdobionej sali, tańcząc z wykonanymi przez siebie kukiełkami – postaciami z dramatu Wyspiańskiego.
O przebiegu całego projektu można było się dowiedzieć ze specjalnie przygotowanej prezentacji. Pierwsza grupa przedszkolaków skupiła się na motywach roślinnych w twórczości Wyspiańskiego tworząc z gliny i malując duży obraz używając dłoni – tak powstała kolorowa łąka pełna irysów. Druga grupa tworzyła zielnik – zbierała kwiaty i zioła, suszyła rośliny, by później wykorzystać je do swoich prac. Prócz materiałów roślinnych używali także suchych pasteli. Przedszkolaki z czwartej grupy zainspirowały się obrazem pawia. Dzieci wyćwiczyły ręce wycinając kolorowe kółeczka, które później wklejały tworząc pawi ogon. Grupa piąta zajęła się witrażami. Najpierw wybrali się na wycieczkę do Pracowni i Muzeum Witrażu w Krakowie. Dzieci dowiedziały się jak powstają witraże – od etapu projektowania, cięcia, tworzenia, aż po malowanie szkłem. Na przedszkolnych zajęciach każde z nich stworzyło własną historię zaklętą w witrażu – tworząc z bibuły, a także malując na przeźroczystych foliach. Szósta grupa skupiła się na teatrze. Sztuka i teatr przedszkolakom skojarzyły się z maską. Dzięki współpracy z Kołem Naukowym Uniwersytetu Pedagogicznego odbyły się zajęcia podczas których powstały wyjątkowe maski. Grupa siódma wybrała chochoły jako temat przewodni swoich prac – kolorystykę, nastrój, a także elementy dziecięcej wyobraźni można zobaczyć na powstałych pracach.
Wystawę prac dzieci można oglądać w przedszkolu do końca czerwca, a jesienią będzie prezentowana w Bibliotece Publicznej w Zielonkach.
KB
Więcej zdjęć: tutaj.

wyspianski2

wyspianski3

Close Menu
 
1 marca 2024
Skip to content