Skip to main content
search
Aktualności

Zielona linia, by zintegrować Zielonki

By 29 maja 2017No Comments

Ostatnia aktualizacja 29 maja 2017 przez admin

DSC05527Gmina Zielonki współpracuje z Uniwersytetem Ekonomicznym w Krakowie, stąd odbyły się w Zielonkach 2-tygodniowe międzynarodowe warsztaty urbanistyczne pt. „Nowe centrum Zielonek”. Organizowane przez Katedrę Gospodarki Regionalnej i studenckie Koło Naukowe Urbanistyki trwały od 15 do 25 maja i wzięli w nich udział studenci z UEK, francuskiego uniwersytetu w Grenoble oraz reprezentanci pięciu uczelni wyższych z całej Polski.

15 maja studenci UEK oraz Uniwersytetu w Grenoble we Francji poznali gminę i spotkali się z wójtem gminy Bogusławem Królem, po czym cztery zespoły złożone ze studentów z Krakowa i francuskiego Grenoble po kilku dniach pracy zaprezentowało swoje pomysły 19 maja w Centrum Integracji Społecznej. Z kolei nad tymi pomysłami pochylili się reprezentanci pięciu uczelni wyższych z całej Polski – 6 zespołów rywalizowało ze sobą podsumowując warsztaty 25 maja. Pomysły są akademickie, ale na pewno pozostaną jako inspiracja.
Grupy międzynarodowe dokonały analiz lokalizując centra Zielonek w różnych miejscach: dzisiejszym miejscu urzędu, obok cegielni i w okolicach fortu Marszowiec, przykładowo te dwa ostatnie proponują łączyć promenadą. Studentów zachwyciła architektura fortu Marszowiec, chcieli też pogodzić naturę, przyrodę z rozwojem gminy. Nowy urząd gminy – bo okoliczne gminy już takie mają – proponowali wybudować z cegły, by nawiązywał do cegielni i fortu. Jedna grupa poddała pomysł przeniesienia centrum administracyjnego do Węgrzc. Definiowali problemy: brak miejsc spotkań dla mieszkańców, większość czasu spędzanego przez mieszkańców poza Zielonkami, słabą integrację między nowymi a zasiedziałymi mieszkańcami; korki i to, że Zielonki są sypialnią Krakowa. Z oryginalnych pomysłów wspomnijmy lokalne zoo przybliżające dzieciom z miasta tradycje wiejskie i ogród botaniczny prezentujący pokazowe uprawy. Wójt Bogusław Król docenił zrobione w krótkim czasie analizy studentów. Podkreślił, że głos z zewnątrz ma duże walory, nawet jeśli pomysły są trudne do realizacji. Pytał, co studentów zaskoczyło w gminie, odpowiedzieli, że czystość i przyroda, a już fort Marszowiec jest po prostu niezwykłym miejscem.
Na bazie polsko-francuskich pomysłów powstało sześć propozycji zaprezentowanych 25 maja przez grupy, w skład których weszli studenci UEK, Uniwersytetu w Bydgoszczy. Politechniki Łódzkiej, Politechniki Białostockiej i Uniwersytetu Jagiellońskiego. Poznawali oni naszą gminę m.in. dzięki grze terenowej.
Pierwsza grupa zaproponowała zagospodarowanie fortu Marszowiec, tak aby stał się miejscem spotkań i nowym centrum lokalnym, zaprojektowali też jego logo. Nowe budynki z zielonym dachem, które proponowali nawiązują architekturą do zabudowy fortecznej, dodali też niewysoką wieżę widokową. Podkreślali rekreacyjno-sportowy, kulturalno-administracyjny i historyczny charakter swojej propozycji. Dla poprawy komunikacji bardzo rozbudowaliby połączenia tramwajowe na północ od Krakowa.
Druga grupa oparła swoją propozycję na dostępności, otwartości dla mieszkańców, czyli w skrócie DOM. W miejscu CIS zaproponowali dobudowanie nowych budynków, a cały kompleks widokowo korespondowałby z pagórkiem – kopcem w parku, na którym mógłby stanąć nawet pomnik Pucheroka.
Grupa trzecia za główny problem Zielonek uznała brak wykształconego centrum, które sprzyjałoby integracji mieszkańców rodowitych i napływowych. Poddali pod rozwagę ideę zielonej linii, połączenia głównych miejsc w Zielonkach – rejonu szkoły i kościoła, rejonu urzędu, cegielni, CIS i fortu, tak aby stanowiły zintegrowany ciąg. Grupa podzieliła swoje plany na etapy w perspektywie nawet kilkudziesięciu lat.
Grupa czwarta – Oko Zielonek – podobnie jak grupa pierwsza wybrała fort na lokalizację nowego centrum; zaproponowała wielofunkcyjny budynek, którego najwyższa część będzie służyć jako punkt widokowy. W forcie byłoby muzeum broni plus szkółka strzelecka, zaproponowane logo również nawiązuje do tradycji militarnych.
Inspiracją dla grupy piątej była szachownica pól, którą wykorzystali w projekcie. Ich koncepcja objęła obszar starej cegielni wraz z sąsiadującymi gruntami, z nowym budynkiem urzędu gminy na terenach rolnych, wraz z reprezentacyjnym placem, halą targową, powiększonym parkiem, w tym innowacyjnymi społecznymi ogrodami uprawnymi.
Grupa szósta podczas analizy obszaru wyróżniła trzy subcentra Zielonek – dawne centrum, okolice cegielni, a także fort Marszowiec – połączone trasami komunikacji pieszej, rowerowej i transportu publicznego, w tym tramwajowego. W każdym subcentrum umieścili wypożyczalnie rowerów.
Wygrał pomysł grupy trzeciej – zielona linia. Projekty oceniali pracownicy naukowi mgr inż. arch. krajobrazu Laura Klimczak, dr Patrycja Brańka i Wiesław Borek, architekt z UG Zielonki. Studentów w trakcie trwania tych prawie dwutygodniowych warsztatów wspierała również dr inż. arch. Dorota Jopek z UEK oraz dr Kamila Tabaka-Simon i dr Jean-Christophe Dissart z Uniwersytetu w Grenoble.
– Trudność warsztatów polegała przede wszystkim na tym, że chcieliście Państwo stworzyć przestrzeń publiczną i centrum lokalne, które przede wszystkim dobrze funkcjonuje, będzie przyciągać ludzi do centrum, a także będzie mieć charakter prestiżowy, wpisując się w tradycję gminy Zielonki – mówiła Laura Klimczak.
Zwycięski pomysł opracowali Olga Bojar, Alina Lis. Agnieszka Maliga, Bartłomiej Olczak i Bartłomiej Wład. Wójt gminy Bogusław Król wręczył studentom pamiątkowe dyplomy.
IO

Więcej zdjęć: tutaj

kolaż2

Close Menu
 
18 września 2024
Skip to content