Skip to main content
search
Aktualności

Zmiany dotyczące odpadów biodegradowalnych od stycznia 2021 r.

By 7 grudnia 2020No Comments

Ostatnia aktualizacja 7 grudnia 2020 przez admin

Do odpadów biodegradowalnych zaliczamy odpady zielone typu: skoszona trawa, liście, kwiaty, gałęzie drzew i krzewów, trociny i korę drzew, odpadki warzywne i obierki. Od 1 stycznia 2021 r. będą dwie możliwości segregowania tych odpadów. Przechodzimy na system kompostowania bioodpadów w przydomowym kompostowniku lub ich zbierania w brązowym pojemniku, który będzie opróżniany z miejsc wytwarzania, czyli sprzed posesji.

Możliwości segregowania bioodpadów:

1. Poprzez kompostowanie odpadów biodegradowalnych w przydomowym kompostowniku. Mieszkańcy, którzy będą kompostować cały strumień tych odpadów na własnej nieruchomości, będą mogli skorzystać z ulgi, która wpłynie na zmniejszenie opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi (wysokość ulgi – 3 zł od osoby miesięcznie). Możliwość kompostowania dotyczy tylko i wyłącznie zabudowy jednorodzinnej – wynika to z obowiązującej ustawy.

2. Poprzez oddawanie bioodpadów do systemu odpadów. Bioodpady odbierane będą sprzed posesji, z brązowego pojemnika do zbierania odpadów biodegradowalnych (musi posiadać ruszt na odcieki oraz otwory wentylacyjne) – z zabudowy jednorodzinnej co dwa tygodnie, a od wspólnot mieszkaniowych co tydzień, zgodnie z obowiązującym harmonogramem. UWAGA: jeśli oddajesz bioodpady do systemu i korzystasz z pojemnika, nie kompostujesz na własnym terenie to nie możesz skorzystać z ulgi.

Nadal będzie istniała możliwość oddania bioodpadów do PSZOK, ale już za dodatkową opłatą, której wysokość reguluje uchwała Rady Gminy Zielonki (2 zł/kg). Nie będzie już obowiązywał limit 30 worków w rozliczeniu trzymiesięcznym, które można było oddać na PSZOK bez opłat.  Mieszkaniec, który będzie chciał oddać bioodpady, stanowiące odpady komunalne na PSZOK będzie musiał je przywieźć we własnym worku (opakowaniu) i osobiście wysypać do kontenera przeznaczonego na ten rodzaj odpadu.

Referat Niskiej Emisji i Odpadów

Close Menu
 
25 maja 2024
Skip to content