Skip to main content
search
Relacje

Zwiedzanie i integracja, czyli seniorzy z Garlicy Duchownej szlakiem Świętej Kingi

By 3 kwietnia 2019No Comments

Ostatnia aktualizacja 3 kwietnia 2019 przez admin

GarlicaD216 marca 2019 r. 33 osoby – seniorzy i przedstawiciele rady sołeckiej Garlicy Duchownej – wybrali się na wycieczkę do najstarszej w Polsce Kopalni Soli w Bochni. Wyprawa okazała się wspaniałą okazją do przyjemnej integracji oraz poznania niezwykle fascynującego miejsca jakim jest bocheńska kopalnia.

– W tym roku zamiast spotkania integracyjnego przy stole zaprosiliśmy seniorów na wyjazd do kopalni soli. W organizację wycieczki włączyła się nie tylko rada sołecka, ale i radny powiatowy Jarosław Raźny. W wyjeździe uczestniczyła też radna gminy Marta Żylska – informuje sołtys Artur Nogieć.

Stworzenie kopalni w Bochni wiąże się z legendą o Świętej Kindze będącej patronką górników solnych. O tym i wielu innych interesujących faktach wycieczkowicze dowiedzieli się od przewodnika kopalni. Uczestnicy wyprawy ulegli nastrojowi surowych, lecz przez to pełnych autentyzmu podziemi, poddając się poczuciu przeniesienia w odległe stulecia. Stare wyrobiska – podziemny labirynt pod miastem – dostarczyły niezrównanych wrażeń. Atrakcją okazała się też przeprawa łodzią przez zalaną solanką komorę. Ponad trzygodzinny spacer pośród solnych komór, dostarczył wielu doznań i wpłynął na samopoczucie, poprzez wyjątkowy mikroklimat kopalni z powietrzem przesiąkniętym jodem, korzystnie wpływającym na układ oddechowy i wzmacniającym odporność organizmu. Z pewnością też i dlatego, nawet 250 m pod ziemią, garliczan nie opuszczał dobry humor.  Po zwiedzaniu udano się na pyszny obiad w Karczmie „Pod Wielką Solą”, gdzie pojawiły się też już plany kolejnej wycieczki.

Sołtys Garlicy Duchownej Artur Nogieć dziękuje mieszkańcom sołectwa, a także radnej Gminy Zielonki Marcie Żylskiej oraz Radnemu Powiatu Krakowskiego Jarosławowi Raźnemu za zaangażowanie i obecność.

Close Menu
 
15 lipca 2024
Skip to content